Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: święci Andrzej Świerad i Benedykt, pustelnicy
Dziś jest: 13 lipca 2020

Kozienice

Zapraszamy na XX Dożynki Gminy Kozienice

poniedziałek, 12 sierpnia 2019 11:08 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Rolnicy z gminy Kozienice podziękują za tegoroczne plony w czasie dożynek, które odbędą się w najbliższą niedzielę w Ryczywole. Będą konkursy, występy muzyczne, niespodzianki kulinarne i zabawa dożynkowa. Gwiazdą wieczoru będą Jagoda&Brylant.

Tereny wiejskie gminy Kozienice to 39 wsi, w których znajduje się ponad 2600 gospodarstw rolnych. Gmina jest zróżnicowana pod względem rodzajów gleb, dlatego poszczególne części różnią się pod względem upraw. Południowy wschód to głównie zboża, natomiast Powiśle słynie z ogórka. – Oprócz tego, że ogórek jest uprawiany, jest on także przetwarzany. Czasami używamy nawet nazwy „zagłębie ogórkowe” – mówi Sylwia Wąsik, sekretarz gminy. Jeśli chodzi o zwierzęta gospodarskie to dominuje trzoda chlewna. Na terenie gminy znajduje się w tym momencie około 8 tysięcy sztuk:

Tegoroczne święto plonów w gminie Kozienic będzie miało miejsce w Ryczywole. Msza dziękczynna za zbiory odbędzie się o 12:00 w kościele pw. Świętej Katarzyny. Dalsza część dożynek odbędzie się na placu OSP. Będą tradycyjne obrzędy dożynkowe takie jak dzielenie się chlebem czy konkurs na najładniejszy wieniec. W programie artystycznym znalazły się występy takich zespołów jak: Klub Seniora RELAX, Kozienicki Duet Akordeonowy, Zespół Ludowy-Skaryszewiaki. Gwiazdą wieczoru będą Jagoda&Brylant. O 18:30 rozpocznie się zabawa dożynkowa przy muzyce zespołu Quatro Band, która potrwa do późnej nocy. – W imieniu burmistrz Piotra Kozłowskiego zachęcam wszystkich do udziału w dożynkach – zaprasza sekretarz Sylwia Wąsik:

Będą także niespodzianki kulinarne, które przygotują koła gospodyń wiejskich działających na terenie gminy. – Od zeszłego roku mamy kilka kół, które aktywnie włączają się w życie lokalne – mówi sekretarz:

Szczegółowy program dożynek znajduje się na plakacie poniżej.

Zapraszamy do nas: