Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Magda Gliszczyńska
Patron dnia: 25 sierpnia - św. Ludwik IX, król
Radio Plus Radom /41. Piesza Pielgrzymka Radomska/Dotarli na Jasną Górę!

41. Piesza Pielgrzymka Radomska

Dotarli na Jasną Górę!

13 sierpień 2019 / Tekst

Radość, wzruszenie i modlitwa - to wszystko towarzyszyło pątnikom na ostatnich metrach 41. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. W tym roku przed cudowny wizerunek Czarnej Madonny przybyło ponad 6 tys. osób. Pątników prowadziły słowa: „W mocy Bożego Ducha”.

Radosław Mizera/Radio Plus Radom
Radosław Mizera/Radio Plus Radom

Grupa z Drzewicy była najliczniejszą w całej diecezjalnej pielgrzymce. Liczyła ponad 400 osób.

Zanim pątnicy dotarli do celu swojej wędrówki, wzięli udział w nabożeństwie pokutnym na Przeprośnej Górce, gdzie znajduje się sanktuarium św. Ojca Pio. Przewodniczył jemu bp Henryk Tomasik. O podsumowanie pielgrzymki poprosiliśmy księdza biskupa Henryka Tomasika:

W tym roku na Jasną Górę dotarło ponad 6 tys. osób. Razem z nimi było 108 księżym 17 sióstr zakonnych, 5 braci zakonnych, 46 alumnów, 16 lekarzy, 105 pielęgniarek, 14 ratowników medycznych. Byli także pątnicy z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Niemiec, Holandii, USA i Brazylii. Przed oblicze Matki Bożej Częstochowskiej dobiegło też 50 osób w pielgrzymce biegowej oraz kilka grup rowerowych m.in. z Szydłowca (90 osób) i Bliżyna. Warto dodać, że pątnicy z Bliżyna modlili się w intencji swojej parafii z racji 100-lecia jej powstania.

Z grupy do grupy pielgrzymowała grupa powołaniowa, złożona z 7 kleryków z seminarium duchownego w Radomiu wraz z ojcem duchownym seminarium, opowiadając pielgrzymom o pięknie powołania kapłańskiego.

W pielgrzymce szła także grupa mundurowa, a w niej żołnierze, strażacy, policjanci, straż miejska, pracownicy służby więziennej i inspekcji transportu drogowego.

Na Jasną Górę dotarła także 8. Diecezjalna Pielgrzyma Biegowa z Radomia do Częstochowy. 50 biegaczy pokonało trasę z Radomia na Jasną Górę w ciągu 2 dni. Biegacze modlili się w intencji tragicznie zmarłego ultramaratończyka Grzegorza Lasoty. Organizatorem pielgrzymki jest Tadeusz Kraska ze Stowarzyszenia 'Biegiem Radom!'. Pielgrzymi biegli w systemie 15-minutowych zmian sztafetowych oraz odcinkami biegu wspólnego. I tak, 200 kilometrów w 2 dni przebiegł Grzegorz Baćmaga. - W pierwszym dniu po 45 kilometrze musiałem zrobić 15-minutową przerwę. W sumie przebiegłem 200 kilometrów. Warto było. To ładuje akumulatory. To sens całego naszego życia. Tylu młodych ludzi widzę na Jasnej Górze, to coś wspaniałego. Nie jest aż tak źle z nami, Polakami. Nie wyobrażam sobie sierpnia bez pielgrzymki biegowej - powiedział ultramaratończyk z Radomia:

Lucyna Wiśniewska była szefową służb medycznych pielgrzymki. - To była moja 25 pielgrzymka do Częstochowy. Od 15 lat zajmuję się służbami medycznymi. W tym roku były przypadki, że musieliśmy skierować pątników do specjalistycznej opieki lekarskiej, ale nie były to zdarzenia, które zagrażały ich życiu - powiedziała dr Wiśniewska:

Marek Sołśnia był pilotem radomskiej pielgrzymki. Do jego obowiązków należało dbanie o bezpieczeństwo pątników:

Ks. Mirosław Kszczot, dyrektor radomskiej pielgrzymki wyraził ogromną radość, że pątnicy dotarli do celu swojej wędrówki. - To był czas wielkiej radości. Razem z nami byli również biegacze i rowerzyści, którzy dołączyli do naszej pielgrzymki - mówi ks. Kszczot:

Pielgrzymów witał pochodzący z Radomia o. Sebastian Matecki, rzecznik prasowy Jasnej Góry. - Przeżywamy ogromne oblężenie wbrew powszechnym opiniom, że ruch pielgrzymkowy maleje. To znak, że Polska żyje wiarą i to pielgrzymowanie ma ogromne znaczenie w życiu całego kraju. To radość dla nas wszystkich, że możemy gościć pątników. Cieszę się, że przyszła do nas 41. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej. To ponad 6 tys. osób. To jedna z większych pieszych pielgrzymek w Polsce - powiedział o. Sebastian Matecki:

W pielgrzymce uczestniczyło aż 108 księży. Wśród nich ks. Sławomir Ogorzałek, który prowadził kolumna opoczyńską.

Z parafią Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu na Jasną Górę szła 20-osobowa grupa Romów z Polski i jedna rodzina z Kanady. - Kolejny raz pielgrzymowała z nami grupa Romów. Niosą ze sobą obraz z wizerunkiem maryjnym - powiedział ks. Wiesław Lenartowicz:

Pątnicy do sanktuarium dotarli ok. godz. 15.00. Z jasnogórskiego Szczytu pątników witali: bp Henryk Tomasik, ordynariusz radomski oraz bp Piotr Turzyński, biskup pomocniczy diecezji.

Wieczorem pielgrzymi wzięli udział we mszy świętej na wałach jasnogórskich. Przewodniczył jej bp Wiesław Mering, ordynariusz włocławski. W koncelebrze uczestniczyli biskupi radomscy: Henryk Tomasik i Piotr Turzyński, bp Grzegorz Kaszak z Sosnowca i bp Jan Piotrowski z Kielc, który wygłosił homilię:

Przed liturgią minister Marek Suski odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do pielgrzymów. - Wszystkim jej uczestnikom pragnę przekazać serdecznie pozdrowienie. Udział w pielgrzymce jest wyrazem wiary i osobistego zaangażowania w pielęgnowanie naszego dziedzictwa naszej ojczyzny wyrosłej na chrześcijańskich fundamentach - napisał w liście premier Morawiecki:

Głos zabrał także podprzeor Jasnej Góry Mieczysław Polak. - Pozdrawiam was serdecznie drodzy pielgrzymi. Swoja postawę pokazywaliście, jak przez pielgrzymkę można we wspólnocie przeżyć wiarę i przynależność do Kościoła - powiedział o. Polak:

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4