Na antenie: CZŁOWIEK Z BLISKA
Małgorzata Steckiewicz
Patron dnia: 22 sierpnia - Najświętsza Maryja Panna Królowa
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Skauci z Radomia byli we Włoszech

Diecezja Radomska

Skauci z Radomia byli we Włoszech

14 sierpień 2019 / Tekst

5 tys. skautów z ponad 20 państw Europy oraz Ameryki uczestniczyło w Euromoocie – odbywającej się raz na 10 lat międzynarodowej wędrówce organizowanej przez Federację Skautingu Europejskiego. Na koniec zjazdu odbyła się audiencja u papieża Franciszka oraz Msza świętą w Bazylice św. Piotra, która była celebrowana przez kardynała Angelo Bagnasco. W wydarzeniu udział wzięło prawie 500 przewodniczek i wędrowników z Polski, również Radomia. Towarzyszył im m.in. ks. Marcin Gregiel, duszpasterz diecezjalny Skautów Europy.

ks. Tomasz Gregiel
ks. Tomasz Gregiel

Celem Euromootu jest odkrycie i umocnienie przez młodych swojej tożsamości w kontekście wspólnoty, jaką jest Europa, jak również doświadczenie jedności Kościoła i odkrycie swojego pojmowania służby Europie chrześcijańskiej. Euromoot to wkład Skautów Europy w ożywienie chrześcijańskich korzeni Europy i odbudowywanie kultury dialogu poprzez dostrzeganie Chrystusa w drugim człowieku, niezależnie od narodowości.

Młodzi ludzie stworzyli międzynarodowe zespoły (grupy 30-50 osób dwóch lub trzech narodowości), w których wspólnie wędrowali do Rzymu historycznymi szlakami Umbrii, Abruzji, Toskanii czy Lacjum. Wędrowanie młodych wędrowników i przewodniczek w małych grupach razem z rówieśnikami z innych krajów było świetną okazją do lepszego poznania się i nawiązania bardziej trwałych relacji. Każdy z zespołów, zależnie od wytyczonej trasy, przypisany był do jednego z sześciu patronów: św. Pawła, św. Cyryla i Metodego, św. Franciszka z Asyżu, św. Benedykta z Nursji oraz św. Katarzyny ze Sieny.

W czasie wędrówki młodzi ludzie uczestniczyli w projekcie „Mobilia Scriptoria”, czyli dziele inspirowanym pracą benedyktyńskich kopistów Słowa Bożego. Każdej grupie zdążającej do Rzymu został przydzielony krótki fragment Ewangelii – w drodze młodzi ludzie rozważali Słowo Boże (Lectio Divina), a następnie ręcznie przepisywali wskazane wersety, zamieszczając również krótką refleksję płynącą z ich osobistej modlitwy. Wszystkie cztery Ewangelie zostały w całości przepisane przez przewodniczki i wędrowników, a następnie złożone w cztery księgi i podarowane Ojcu Świętemu podczas audiencji.

Przebywający w międzynarodowym gronie Skauci Europy z Polski, mieli również okazję podzielić się swoją wiedzą historyczną i dać świadectwo swojego patriotyzmu. 1 sierpnia uczcili 75. rocznicę Powstania Warszawskiego – minutą ciszy i odśpiewaniem Hymnu Polski oraz pieśni powstańczych podczas wspólnych apelów z tej okazji, niektórzy również z wędrownikami i przewodniczkami z innych krajów.

Ostatniego dnia Euromootu, 3 sierpnia, Skauci Europy spotkali się z Papieżem Franciszkiem. Podczas prywatnej audiencji Ojciec Święty skierował do skautów słowa: “Nie zapominajcie: dawajcie, a to Was popchnie do działania; nie trzymajcie się chęci posiadania, która Was wstrzymuje. „Dawajcie, a będzie wam dane”. Oby dawanie było zawsze Waszym pragnieniem.”

W wydarzeniu wzięli udział skauci z Włoch, Francji, Polski, Belgii, Szwajcarii, Niemiec, Białorusi, Litwy, Słowacji, Rumunii, Ukrainy, Luksemburga, Hiszpanii, Portugalii, Rosji, Bułgarii, Czech, USA, Kanady, Argentyny, Brazylii, Meksyku i Turcji.

Joomla SEF URLs by Artio

ARTYSTA TYGODNIA

Brothers In Arms

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4