Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. o. Pio z Pietrelciny
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Dziś Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Diecezja Radomska.

Dziś Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

15 sierpień 2019 / Tekst

- Dzisiejsza uroczystość mobilizuje nas do tego, aby wpatrzeć się w Matkę Najświętszą, która uczy nas wierności Chrystusowi - mówi Biskup Radomski Henryk Tomasik. 15 sierpnia obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz rocznicę Cudu nad Wisłą.

Prawda o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny z duszą i ciałem jest znana w Kościele i czczona już od pierwszych wieków. Przeświadczenie o tym, że ciało Matki Bożej nie mogło podlegać rozkładowi, wyrażone zostało w ciągu historii Kościoła w wielu świadectwach, wzmiankach i śladach.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego w konstytucji apostolskiej przez papieża Piusa XII w 1950 roku. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Wniebowzięcie zajęło miejsce Zaśnięcia, które w VII wieku zostało ustalone w Rzymie.

- Wniebowzięcie jest ukoronowaniem przywilejów, jakimi Bóg obdarzył Maryję. Dzisiejsza uroczystość mobilizuje nas do tego, aby wpatrzeć się w Matkę Najświętszą, która uczy nas wierności Chrystusowi. Chcemy naśladować Matkę Najświętszą w tym patrzeniu w niebo - mówi Biskup Radomski Henryk Tomasik. 

Z kolei rzecznik Episkopatu podkreśla, że Uroczystość Wniebowzięcia należy do tzw. świąt nakazanych. Oznacza to, że katolicy na całym świecie mają obowiązek uczestniczenia w tym dniu we Mszy Świętej. - Wniebowzięcie Maryi to dogmat Kościoła katolickiego. Maryja z duszą i ciałem została wzięta do nieba, co było potwierdzeniem Jej świętości. Uroczystość Wniebowzięcia uświadamia nam, że mamy w niebie wielką Orędowniczkę, której możemy powierzać naszą codzienność oraz przyszłość” – zauważa ks. Paweł Rytel-Andrianik. 

Święto nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej. Na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, poświęca się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Lud wierzy, że zioła poświęcone w tym dniu za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy. Rolnicy tego dnia dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól.

Od 1992 roku święto Wniebowzięcia zbiega się ze Świętem Wojska Polskiego. Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone jest na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Jak będą wyglądały tegoroczne obchody święta? Przeczytać można tutaj

ARTYSTA TYGODNIA

Voyage, voyage

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY