Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Stanisław Kostka, patron Polski
Radio Plus Radom /REGION/Powiat przysuski podziękował za plony

Informacje z regionu.

Powiat przysuski podziękował za plony

18 sierpień 2019 / Tekst

Były wieńce dożynkowe, obrzędy ludowe i swojskie potrawy. W Przysusze odbyły się dożynki powiatowo-gminne.

fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom
fot. Michał Kaczor/Radio Plus Radom

Dożynki rozpoczęła msza święta, której przewodniczył biskup Henryk Tomasik. W homilii mówił o wdzięczności za ciężką pracę wykonywaną przez rolników.

- Dzisiaj stajemy w postawie wdzięczności za chleb powszedni. Dziękujemy za to, co jest dla nas ważne do życia. Dziękujemy, że to owoc współpracy człowieka z Panem Bogiem. Dziękujemy za dwa wymiary chleba - za Boży dar, ale także dar człowieka, dar naszego rolnika. Dzisiaj dziękując za plony, dziękujemy także za naszych rolników - mówił biskup Henryk Tomasik.

Biskup radomski mówił także, że rolnicy przyczynili się do zrozumienia prawd wiary.

- To polski rolnik jest dla nas mistrzem w odczytywaniu trudnych prawd wiary przez bardzo proste określenia. To polski rolnik bardzo trudne święta i uroczystości nazywał bardzo prosto. To polski rolnik nazwał Święto Ofiarowania Pańskiego dniem Matki Bożej Gromnicznej, dzień Nawiedzenia Matki Bożej - Matką Bożą Jagodną, Wniebowzięcie nazwał świętem Matki Bożej Zielnej, święto narodzenia Najświętszej Maryi Panny - świętem Matki Bożej Siewnej. Patrzył na ziemię i potrafił patrzeć w niebo - mówił biskup.

Pasterz radomski odniósł się także do bieżącej sytuacji społeczno-politycznej.

- Dzisiaj jest potrzebne bardzo jasne wyznanie wiary każdego, kto nosi imię Chrystusa i bardzo jasne opowiedzenie się za Chrystusem, Ewangelią, Prawem Bożym, nauczaniem Kościoła na temat rodziny, dziecka, małżeństwa. Nie pozwólmy aby nas zdeformowano wewnętrznie. Patrzmy na piękne wzory, które mamy w Ewangelii i życiu Kościoła - mówił.

Odsłuchaj całą homilię biskupa Henryka Tomasika:

Po mszy świętej korowód dożynkowy przeszedł na plac targowy w Przysusze. Tam odbyła się część oficjalna. Starosta przysuski Marian Niemirski w swoim wystąpieniu podziękował rolnikom za trud ich pracy. Podkreślił także konieczność walki w obronie tradycyjnych polskich wartości.

- Chylę dziś czoła przed wszystkimi, którzy pomni swych korzeni i świadomi wielowiekowej tradycji, znaleźli w sobie siłę by, mimo przeciwności, rzucić ziarno w polską ziemię, aby po czasie zebrać plon wielokrotny. Dziękuję Bogu za dar urodzajnej ziemi, a rolnikom za zasiew i całoroczny trud - mówił starosta.

Tomasz Matlakiewicz, burmistrz Przysuchy, mówił, że ten dzień był ukoronowaniem całorocznej pracy rolników.

- W tej gminie udało się zorganizować dożynki po ponad 20 latach. Naszą powinnością jest, jako funkcjonariuszy publicznych, jest dziękować ludziom, a szczególnie tym, którzy podejmują się trudu uprawy ziemi. Tacy ludzie muszą być w Polsce szanowani - dodaje starosta Niemirski.

Po części oficjalnej odbył się obrzęd dzielenia chlebem, a także wręczenie odznaczeń i występy zespołów ludowych.

Koła gospodyń wiejskich na stoiskach prezentowały swoje wyroby. Gminę Rusinów reprezentowało koło z Krzesławic.

- Spędziłyśmy na przygotowaniach mnóstwo dni - mówi Zofia Nawrocka, przewodnicząca koła gospodyń wiejskich z Krzesławic.

Gospodynie z Kamiennej Woli w gminie Odrzywół przygotowały m.in. bigos, pierogi, chleb ze smalcem, a także wiele różnych ciast.

Koło gospodyń wiejskich ze wsi Wistka również przygotowały wiele zup i ciast.

Leokadia Piecyk ze Stowarzyszenia 50+ przekonuje, że na stoisku była sama zdrowa żywność.

"Zakręcone babki" reprezentowały miasto Przysucha.

Podczas dożynek nie zabrakło również występów muzycznych. Na scenie zaprezentowały się m.in. CamaSutra, Mega Dance, Tacy Sami, a gwiazdą wieczoru była Maryla Rodowicz.

ARTYSTA TYGODNIA

"New York, New York"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY