Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. o. Pio z Pietrelciny
Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Czas na rewizytę

Informacje z regionu.

Czas na rewizytę

21 sierpień 2019 / Tekst

O przysmakach jarocińskich serwowanych na dożynkach w Radlinie oraz o przygotowaniach do obchodów 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej mówił w audycji Gmina Opoczno na Fali Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna.

Czas na rewizytę
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom

Delegacja Gminy Opoczno brała udział w dożynkach jarocińskich. Jarocin to partnerskie miasto Opoczna. W Radlinie, gdzie odbywało się święto plonów, wystąpił na scenie Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej „Tramblanka”. – A Koło Gospodyń w Bukowcu Opoczyńskim serwowało nasze opoczyńskie przysmaki – wyjaśniał na antenie Radia Plus Radom Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna. Z kolei jarocinianie częstowali swoimi daniami, wśród których królowały te przyrządzone na bazie ziemniaków. Tomasz Łuczkowski dodał, że opocznianie zostali bardzo ciepło przyjęci na jarocińskiej ziemi. – Burmistrz Jarocina w swoim przemówieniu nawiązał do historii łączącej nasze miasta. Przypomniał, że w czasie wojny Opoczno gościło mieszkańców Jarocina wysiedlonych ze swoich domów – mówił Tomasz Łuczkowski.

Zastępca burmistrza Opoczna poinformował również o przygotowaniach do opoczyńskich dożynek. Te odbędą się w Opocznie 8 września i połączone zostaną z obchodami 40-lecia Miejskiego Domu Kultury. – Dlatego podczas obchodów na opoczyńskiej scenie wystąpi Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, którego twórca Tadeusz Sygietyński jest patronem naszego domu kultury – wyjaśniał Tomasz Łuczkowski.

Opoczyńskie dożynki rozpoczną się od mszy świętej odprawionej o godzinie 13 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Po nabożeństwie korowód dożynkowy przejdzie na plac za domem kultury, gdzie przeprowadzona zostanie dalsza część tradycyjnego święta plonów. Już wiadomo, że na dożynki do Opoczna w ramach rewizyty przyjadą goście z Jarocina oraz ze słowackiej Bytčy.

Samorząd gminy Opoczno przygotowuje się również do obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W programie m.in. msza święta odprawiona o godzinie 12 w opoczyńskiej kolegiacie oraz projekcja filmu „Hubal” z udziałem gościa specjalnego i odtwórcy głównej roli Ryszarda Filipskiego. Z kolei 17 września opocznianie będą mogli wysłuchać ciekawych prelekcji oraz obejrzeć film „Katyń” Andrzeja Wajdy. Tu cała rozmowa z zastępcą burmistrza Opoczna Tomaszem Łuczkowskim:

ARTYSTA TYGODNIA

Voyage, voyage

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY