Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Radio Plus Radom /REGION/Święto plonów w powiecie kozienickim

Informacje z regionu.

Święto plonów w powiecie kozienickim

25 sierpień 2019 / Tekst

Był obrzęd dzielenia chlebem, konkursy z nagrodami, występy muzyczne i dużo dobrej zabawy. W niedzielę w Sieciechowie odbyły się dożynki powiatu kozienickiego.

Święto plonów w powiecie kozienickim
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom

Dożynki rozpoczęła msza święta w kościele pw. Św. Wawrzyńca, której przewodniczył biskup Piotr Turzyński. W homilii mówił o pokorze do natury, od której jesteśmy uzależnieni. – Natura istnieje niezależnie od człowieka z cudownym bogactwem, a my jesteśmy jej strażnikami, korzystamy z niej, ona jest dla nas darem – mówił biskup:

Po mszy świętej korowód dożynkowy przeszedł na boisko sportowe przy Zespole Placówek Oświatowych w Sieciechowie. Tam odbyła się część oficjalna. Starosta kozienicki Andrzej Jung zaznaczył, że dożynki to doskonała okazja by wyrazić wdzięczność i szacunek dla pełnej poświęcenia pracy rolnika. – Sam od najmłodszych lat zajmuję się pracą na roli, dlatego nie są mi obce problemy i wyzwania jakie dotykają polskiej wsi - mówił starosta:

Arkadiusz Guba, wójt Sieciechowa podziękował rolnikom za ich pracę i trud. – Ziemia nie jest łatwym pracodawcą. Jest bardzo wymagająca – podkreślił gospodarz dożynek:

W uroczystościach w Sieciechowie brał udział marszałek senatu – Stanisław Karczewski. W swoim wystąpieniu odniósł się do homilii. – W kazaniu mogliśmy usłyszeć, że życie ludzkie powinno być wypełnione pracą. Pod tym względem rolnicy mogą być dla nas przykładem – mówił marszałek:

Wśród licznie przybyłych gości znalazł się również rady sejmiku województwa mazowieckiego, były burmistrz Kozienic - Tomasz Śmietanka, który w gminie Sieciechów mieszka. On także podkreślił swoje związki z wsią doceniając przy tym pracę wszystkich rolników. – Bardzo się cieszę, że w tym roku opłacalność produkcji rolnej poprawiła się, bo to się rolnikom należy – powiedział radny sejmiku:

Życzenia rolnikom złożył też poseł Andrzej Kosztowniak. – Myślę, że rolnikom można życzyć tego co nam, czyli chleba naszego powszedniego, a także radości i docenienia ich pracy – mówił poseł:

Po części oficjalnej odbył się obrzęd dzielenia chlebem, a także wręczenie odznak honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa”. Rozstrzygnięto także konkursy na najładniejszy wieniec dożynkowy i najładniejszy ogród w gminie Sieciechów. Właścicielem najładniejszego ogrodu w gminie okazała się Bożena Urbanek z Kępic. Jak przyznała, ogród to nieodłączna część jej życia. – Każdy ma swoje miejsce i każdy lubi się czymś zajmować, a ja całą moją duszą jestem w ogrodzie – przyznała Bożena Urbanek:

Podczas dożynek nie zabrakło również występów muzycznych. Na scenie zaprezentowały się m.in. Mejk i TerazMy. O 19:30 rozpocznie się zabawa taneczna, a na godzinę 21:00 zaplanowano pokaz sztucznych ogni.

ARTYSTA TYGODNIA

Voyage, voyage

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY