Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. o. Pio z Pietrelciny
Radio Plus Radom /KULTURA/Gry wojenne w Łaźni

Kultura.

Gry wojenne w Łaźni

30 sierpień 2019 / Tekst

Jak sztuka odnosi się do wojny? W niedzielę w Radomiu odbędzie się wernisaż Ogólnopolskiej Wystawy Sztuki w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej "War Games 1939...".

Gry wojenne w Łaźni
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom

Kuratorzy: Łukasz Rudecki i Paweł Witold Witkowski zebrali ok. 30 prac o tematyce wojennej. Co ważne, ich autorami są osoby urodzone po 1970 roku. Nie były one zatem naocznymi świadkami wojny, a ich twórczość jest wynikiem wyobrażeń, zasłyszanych relacji. A dlaczego War Games? - Tytuł jest przewrotny, ale chcieliśmy, żeby odniesienie do wojny nie było oczywiste, stąd połączenie tych dwóch przeciwieństw, bo jak wojnę możemy nazwać grą, ale w zasadzie wojna jest taką grą, może nie dla zwykłych ludzi, ale dla tych, którzy tę wojnę przygotowują - wyjaśnia Łukasz Rudecki. 

Wystawa jest też pokłosiem osobistych zainteresowań kuratorów. - Bardzo lubimy sztukę okołowojenną. Polska wywodzi się z tradycji wojskowej, pochodzimy z rodzin wojskowych, więc ten temat jest nam bliski, a 80. rocznica wybuchu II wojny światowej była pretekstem do zorganizowania tak dużej wystawy. Zaprosiliśmy naszych przyjaciół - artystów z całej Polski, którzy bardzo chętnie i bardzo przychylnie odnieśli się do tego wydarzenia. Część z nich miała już stworzone prace, jakby specjalnie pod to wydarzenie, ale znakomita większość stworzyła prace specjalnie na zadany temat - mówi Paweł Witold Witkowski.

Wydarzeniu patronuje prezydent Radomia Radosław Witkowski oraz poseł Leszek Ruszczyk. - Wyjątkowym patronatem objął nas Arteon - pismo branżowe dla znawców i miłośników sztuki. To bardzo cenny patronat, ponieważ w tym roku Arteon objął tym patronatem tylko dwie wystawy w Polsce, a w Radomiu to pierwsza wystawa, którą pismo wzięło pod swoją pieczę - dodaje Marlena Burska z radomskiej Łaźni. 

Wernisaż odbędzie się o godz. 16.45 w Łaźni przy ul. Traugutta 31/33. Wystawę będzie można oglądać do 20 września. 

ARTYSTA TYGODNIA

Voyage, voyage

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY