Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. o. Pio z Pietrelciny
Radio Plus Radom /REGION/Pożegnaliśmy Julię, bohaterkę z Giewontu (homilia)

Informacje z regionu.

Pożegnaliśmy Julię, bohaterkę z Giewontu (homilia)

31 sierpień 2019 / Tekst

Wśród ofiar tragicznego wypadku, do którego doszło w ubiegłym tygodniu w Tatrach była dziesięcioletnia Julia z Brzózy w powiecie kozienickim. Dziś odbył się jej pogrzeb.

Pożegnaliśmy Julię, bohaterkę z Giewontu (homilia)
fot. Radio Plus Radom

W czwartek 22 sierpnia w okolicy Giewontu doszło do serii wyładowań atmosferycznych, w wyniku których zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Jednym z nich była 10-letnia Julia, która w górach spędzała wakacje razem ze starszą siostrą i rodzicami. Wśród osób, które w tym momencie znajdowały się na górze był także o. Michał Legan, paulin z Jasnej Góry. W momencie kiedy piorun uderzył w Giewont stracił przytomność. Jak przyznaje, nie wie na jak długo. Po odzyskaniu świadomości zobaczył rodziców reanimujących dziecko. Natychmiast do nich podbiegł. – Wydaje mi się, że Pan Bóg miał plan na to wydarzenie. Chciał dla Julki rozgrzeszenia w momencie śmierci i kogoś kto stanąłby przy jej rodzicach – mówił O. Legan. – Pamiętam, że koło nas leżał mężczyzna z połamanymi nogami i jego żona, która ogłuchła. Oni bardzo głośno modlili się – wspomina Michał Legan.

Pogrzeb odbył się w rodzinnej parafii Julii pw. Św. Bartłomieja w Brzózie. Uczestniczył w nim m.in. O. Legan. – Wierzę, że jeśli drogi dwojga ludzi się skrzyżują, to później trzeba ten krzyż unieść – mówił paulin. – Jestem tu po to, aby oddać swoją posługę modlitewną Julii i powiedzieć jej rodzicom, że gigantycznie zaimponowali mi swoją miłością – dodał:

Ojciec Legan w homilii nawiązał do heroizmu ojca Julii, który mimo własnych obrażeń przez długi czas reanimował córkę. Chciał również przekazać w niej ważne przesłanie – Cierpienie i śmierć to skutek grzechu pierworodnego, a Bóg chce życia dla Julii oraz jej bliskich i Bóg da życie – mówił Michał Legan:

- Rodzice Julii są udanym małżeństwem. Wspólnie z córkami co tydzień uczestniczyli w niedzielnej mszy świętej – wspomina ksiądz proboszcz Krzysztof Katana – Wierzę, że Julka spotkała się z Jezusem, przyjacielem i otrzyma kwaterę przygotowaną aniołom Ojca Niebieskiego – dodaje:

Wypadek był wstrząsem dla lokalnej społeczności:

Po mszy kondukt żałobny przeszedł na pobliski cmentarz, gdzie spoczęła trumna dziewczynki.

Całość homilii ojca Michała Legana, paulina:

ARTYSTA TYGODNIA

Voyage, voyage

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY