Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: bł. Benedykt XI, papież
Dziś jest: 07 lipca 2020

Frank Sinatra

Frank Sinatra przyszedł na świat 12 grudnia 1915 w Hoboken i był jedynym dzieckiem włoskich imigrantów. Często przedstawia się go jako amerykańskiego piosenkarza i aktora filmowego pochodzenia włoskiego, ze względu na swój status popularnie nazywany „The Voice”.

Sinatra postanowił zostać piosenkarzem, gdy usłyszał w radiu Binga Crosby’ego. Dzięki znajomościom i wsparciu matki, Frank rozpoczął swoją karierę muzyczną i w połowie lat 30. występował w lokalnych klubach muzycznych. Po kilku latach, solowe występy Sinatry były nagrywane i emitowane w wielu miastach na obszarze USA. Według relacji świadków był on przekonany o tym, że zrobi wielką karierę i nie chciał słuchać ludzi, którzy krytykowali jego umiejętności wokalne. W połowie lat 40. Sinatra był już bardzo popularnym wokalistą i otrzymywał od swoich fanów ok. 5 tysięcy listów tygodniowo.

W tym czasie zaczął występować w hollywoodzkich filmach i od tego czasu jego kariera miała dwa kierunki, ten muzyczny i ten filmowy. W 1945 r. Sinatra wystąpił w kasowym przeboju, musicalu Podnieść kotwicę. Rok później otrzymał Oscara honorowego za krótkometrażowy film The House I Live In oraz wydał pierwszy album The Voice of Frank Sinatra. W latach 50. i 60. Sinatra był jedną z atrakcji Las Vegas. Pod koniec lat 60. w duecie m.in. z polską piosenkarką Violettą Villas śpiewał w Casino de Paris utwór Strangers in the Night.

Sinatra kontynuował swoją karierę muzyczną aż do lat 90., kiedy ukazał się album Duets. Można na nim usłyszeć Sinatrę śpiewającego w duecie z innymi gwiazdami, m.in. Bono z U2. Sinatra dawał koncerty aż do 1995 roku, ale prawie 80-letni muzyk miał problemy z pamięcią i często musiał korzystać z promptera, na którym wyświetlano teksty jego piosenek.

Po kolejnym ataku serca Frank Sinatra zmarł 14 maja 1998 roku. Miał 82 lata.

Jego muzyka jest uznawana jako ponadczasowa, zaś on sam za najwybitniejszego amerykańskiego piosenkarza XX w. Szacowany nakład ze sprzedaży wszystkich jego wydawnictw na całym świecie wynosi ponad 150 milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z artystów z największą liczbą sprzedanych albumów muzycznych w dziejach.

Sinatra zmienił oblicze muzyki popularnej, sprawił że dawne, zapomniane piosenki stały się na nowo przebojami („Night and Day” czy „I've Got You Under My Skin”) . Wizerunek sceniczny, sposób bycia i skomplikowane życie prywatne uczyniły z Sinatry prekursora gwiazd muzyki, idola tłumów.

 

Zapraszamy do nas: