Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. o. Pio z Pietrelciny
Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/W Radomiu powstaje najnowocześniejsze muzem

Radio Plus Radom.

W Radomiu powstaje najnowocześniejsze muzem

04 wrzesień 2019 / Tekst

- W Kochanowskim nie ma żadnego problemu ze zmianowością. Mamy to szczęście, że nam wybudowano drugie skrzydło. Pracujemy na jedną zmianę od godz. 8:00 - mówił dr Adam Duszyk historyk, nauczyciel tego przedmiotu w VI LO, który był gościem "Bilansu Dnia" w środę, 4 września.

W Radomiu powstaje najnowocześniejsze muzem
foto: Magda Gliszczyńska/Radio Plus Radom

 Z naszym gościem rozmawialiśmy nie tylko o szkolnictwie, ale przede wszystkim o Muzeum Historii Radomia oraz o pomysłach na kampanię wyborczą.

Dr Adam Duszyk poinformował, że za trzy lata zaplanowano otwarcie Muzeum Historii Radomia. - To będzie multimedialne i nowoczesne muzeum. Jeździliśmy po całej Polsce do podobnych placówek i podpatrywaliśmy, jakie tam zastosowane są technologie i co możemy zastosować u nas - mówił gość popołudniowego programu. Placówka powstaje w remontowanych obecnie budynkach Domu Gąski i Esterki. Na ekspozycjach zostaną pokazane dzieje miasta od czasów Piotrówki do końca II wojny światowej. - Będzie to jedna z najnowocześniejszych placówek muzealnych w Polsce. Remont potrwa jeszcze rok. Po tym czasie wchodzimy z pracami związanymi z wyposażeniem wnętrz. Wymieniane są okna, poszycie dachowe i pogłębiane piwnice, w których powstają pełnowymiarowe sale wystawiennicze, zgodne ze standardami muzealnymi. W jednej z sal podziemia zostanie zainstalowany system VR, czyli wirtualnej rzeczywistości. Zwiedzający będą mogli założyć specjalny hełm rycerski i przenieść się do czasów średniowiecza. Na parterze będzie prezentowany okres staropolski. Koszt wyposażenia muzeum to ponad 9 mln zł. - informował Adam Duszyk.

Radomski historyk w tegorocznych wyborach parlamentarnych ubiega sie też o mandat posła. Startuje z pozycji nr 4 w okręgu 17 z list Koalicji Polskiej - PSL. - Przede wszystkim chce zmienić wizerunek naszego miasta. Zabiegać o to, by młodzi ludzie tu zostawali. Jeśli chodzi o wyborców w regionie będę się z nimi spotykać przy okazji promocji filmu o Batalionach Chłopskich i przy tej okazji chce się spotykać z mieszkańcami regionu - dodaje nasz gość. Z drm Adamem Duszykiem rozmawiała Magda Gliszczyńska

 

ARTYSTA TYGODNIA

Voyage, voyage

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY