Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Oswald, biskup
Dziś jest: 29 lutego 2020

Bilans Dnia

W Radomiu powstaje najnowocześniejsze muzem

04 września 2019, 17:12 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
foto: Magda Gliszczyńska/Radio Plus Radom
Magdalena Gliszczyńska

- W Kochanowskim nie ma żadnego problemu ze zmianowością. Mamy to szczęście, że nam wybudowano drugie skrzydło. Pracujemy na jedną zmianę od godz. 8:00 - mówił dr Adam Duszyk historyk, nauczyciel tego przedmiotu w VI LO, który był gościem "Bilansu Dnia" w środę, 4 września.

 Z naszym gościem rozmawialiśmy nie tylko o szkolnictwie, ale przede wszystkim o Muzeum Historii Radomia oraz o pomysłach na kampanię wyborczą.

Dr Adam Duszyk poinformował, że za trzy lata zaplanowano otwarcie Muzeum Historii Radomia. - To będzie multimedialne i nowoczesne muzeum. Jeździliśmy po całej Polsce do podobnych placówek i podpatrywaliśmy, jakie tam zastosowane są technologie i co możemy zastosować u nas - mówił gość popołudniowego programu. Placówka powstaje w remontowanych obecnie budynkach Domu Gąski i Esterki. Na ekspozycjach zostaną pokazane dzieje miasta od czasów Piotrówki do końca II wojny światowej. - Będzie to jedna z najnowocześniejszych placówek muzealnych w Polsce. Remont potrwa jeszcze rok. Po tym czasie wchodzimy z pracami związanymi z wyposażeniem wnętrz. Wymieniane są okna, poszycie dachowe i pogłębiane piwnice, w których powstają pełnowymiarowe sale wystawiennicze, zgodne ze standardami muzealnymi. W jednej z sal podziemia zostanie zainstalowany system VR, czyli wirtualnej rzeczywistości. Zwiedzający będą mogli założyć specjalny hełm rycerski i przenieść się do czasów średniowiecza. Na parterze będzie prezentowany okres staropolski. Koszt wyposażenia muzeum to ponad 9 mln zł. - informował Adam Duszyk.

Radomski historyk w tegorocznych wyborach parlamentarnych ubiega sie też o mandat posła. Startuje z pozycji nr 4 w okręgu 17 z list Koalicji Polskiej - PSL. - Przede wszystkim chce zmienić wizerunek naszego miasta. Zabiegać o to, by młodzi ludzie tu zostawali. Jeśli chodzi o wyborców w regionie będę się z nimi spotykać przy okazji promocji filmu o Batalionach Chłopskich i przy tej okazji chce się spotykać z mieszkańcami regionu - dodaje nasz gość. Z drm Adamem Duszykiem rozmawiała Magda Gliszczyńska

 

Zapraszamy do nas:
Free Web Counter stats counter