Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Oswald, biskup
Dziś jest: 29 lutego 2020

REGION

Handlowali samochodami

05 września 2019, 09:32 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

W ręce policji wpadło dwoje konecczan. Podejrzani są o szereg oszustw podatkowych. Skarb Państwa mógł stracić na ich działalności nawet 2,5 mln zł.

Ustalenia funkcjonariuszy z Wydziału Dochodzeniowo – Śledczego i Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach doprowadziły do zatrzymania czterech osób. 40-latek i 38-latka – mieszkańcy powiatu koneckiego, zajmowali się handlem samochodami. Jak się okazuje, ich działalność nie była legalna.

Przedsiębiorcza para, korzystając z fikcyjnych firm i naginając przepisy nabywała za granicą samochody w tzw. cenach netto. Po sprowadzeniu pojazdu do Polski nie opłacali obowiązkowego podatku VAT. Kolejnym „etapem” oszustwa pomysłowych handlarzy było zaniżenie wartości samochodu (oczywiście po „rzetelnej” opinii rzeczoznawcy). Wszystko po to, by podatek akcyzowy wyniósł znacznie mniej niż powinien. Finalnie luksusowe auto sprzedawane było w realnej rynkowej cenie znacznie wyższej niż deklarowana na wcześniejszych dokumentach. Ten proceder sprawiał, że 40-latek i 38-latka na jednym samochodzie „zarabiali” kilka razy, w każdym przypadku łamiąc przepisy i ukrywając swoją działalność.

Policjanci zatrzymali także 33-latka, który udostępniając swoje dane osobowe pomagał oszustom w tworzeniu tzw. firm-słupów. W ręce mundurowych trafił również 45-latek, podejrzany o nierzetelne opinie odnoszące się do wartości sprowadzanych pojazdów.

Szacuje się, że opisywany proceder doprowadził do uszczuplenia należności z tytułu podatku akcyzowego i VAT w kwocie przekraczającej 2,5 miliona złotych. W związku z popełnieniem szeregu oszustw podatkowych 40-latkowi i 38-letniej kobiecie może grozić kilkuletni pobyt w zakładzie karnym. Sąd zastosował tymczasowy areszt dla 40 i 33-latka. Pozostali zatrzymani również odpowiedzą przed sądem.

Źródło: KWP w Kielcach

Zapraszamy do nas:
Free Web Counter stats counter