Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Oswald, biskup
Dziś jest: 29 lutego 2020

RADOM

Bezdomni nie będą anonimowi

05 września 2019, 14:53 / Autor: Monika Nowakowska
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom
Monika Nowakowska

„Nie bądź anonimowy, wyrób z nami dowód” - zachęcają streetworkerzy Caritas Diecezji Radomskiej i ruszają z kolejną akcją skierowaną do osób bezdomnych. Szacuje się, że nawet 90 procent osób bez dachu nad głową nie posiada dokumentu tożsamości.

Streetworkerki Dagmara Kornacka i Anna Widerska są w stałym kontakcie ze 120 osobami bezdomnymi. Znają ich potrzeby i starają się pomóc. Bardzo często jednak barierą w załatwieniu wielu spraw jest brak dokumentu tożsamości.

- Zwróciłyśmy uwagę, że wielu z nich nie ma dowodów osobistych, dlatego zorganizowałyśmy tę akcję. Zauważyłyśmy, że jeżeli jedną osobę wielokrotnie mobilizujemy, by wyrobiła sobie dowód, to jest to misja do wykonania - mówi Dagmara Kornacka:

Akcja ruszy w najbliższy poniedziałek, 9 września. Wybór daty nie jest przypadkowy. - Od 1 października rusza ogrzewalnia i noclegownia dla bezdomnych, a dowód jest dokumentem, który ułatwia skorzystanie z placówek pomocowych, jest niezbędny przy rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy i do wyrobienia ubezpieczenia zdrowotnego. Bezdomni to osoby często schorowane. Nie pobierają żadnych świadczeń. Trzeba mieć dowód, by mógł się odbyć wywiad z pracownikiem socjalnym - mówią streetworkerki.

Zapraszamy do nas:
Free Web Counter stats counter