Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła
Radio Plus Radom /KULTURA/Wioleta Fijałkowska wśród najlepszych w Polsce

Kultura

Wioleta Fijałkowska wśród najlepszych w Polsce

09 wrzesień 2019 / Tekst

Dla kogo nagroda im. Cypriana Kamila Norwida? Okaże się 23 września podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Wśród nominowanych jest Wioleta Fijałkowska - założycielka ludowego zespołu "Guzowianki". Kapituła konkursu doceniła nagranie programu pod nazwą „Szlakiem Kolberga”.

Wioleta Fijałkowska wśród najlepszych w Polsce
foto: RMizera/Radio Plus Radom

To już XVIII edycja nagrody. Przyznawana jest za wybitne dzieło bądź kreację, artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. Nagrody przyznawane są corocznie w kategoriach: muzyka, sztuki plastyczne, literatura i teatr oraz "Dzieło życia".

W tym roku wśród nominowanych w kategorii "muzyka" znalazła się założycielka "Guzowianek" Wioleta Fijałkowska zgłoszona przez Beatę Drozdowską - dyrektora Radomskiego Klubu Środowisk Twórczych i Galerii "Łaźnia".

Laureaci - oprócz statuetki - otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł, a w przypadku Nagrody „Dzieło Życia” – 25 tys. zł. Nominowani uhonorowani zostaną medalami pamiątkowymi.

Statuetka "Dzieło życia" trafi w ręce rzeźbiarza Adama Myjaka. To nagroda za całokształt twórczości. Adam Myjak jest jednym z najwybitniejszych artystów europejskich, klasykiem współczesnej sztuki polskiej, rzeźbiarzem i wieloletnim rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Znany jest m.in. z Kwadrygi wieńczącej fronton Teatru Wielkiego w Warszawie oraz pomnika Homo Homini w Kielcach.

W kategorii "Literatura" o nagrodę powalczą Wiesław Myśliwski (za książkę "Ucho igielne"), Katarzyna Pochmara-Balcer (za "Lekcje kwitnienia") oraz poeta Adrian Sinkowski (za tomik "Atropina").

W kategorii "Muzyka" nominowani zostali: Wioleta Fijałkowska - flecistka i kierownik Młodzieżowego Zespołu Ludowego Guzowianki (za nagranie programu "Szlakiem Kolberga"), Leszek Lorent - perkusista (za prawykonanie utworu dziewięciu kompozytorów polskich w 2018 roku) oraz Janusz Wawrowski - skrzypek (za wykonanie i rekonstrukcję „Koncertu skrzypcowego” Ludomira Różyckiego na skrzypcach Stradivariusa „Polonia”).

W kategorii "Sztuki plastyczne" nominowani zostali: fotograf i grafik Krzysztof Ćwiertniewski (za wystawę "Obrazy Dynamiczne) oraz malarze Franciszek Maśluszczak (autor kolekcji "Obrazy i rysunki") i Leon Tarasewicz (za wystawę "Jerozolima").

W kategorii "Teatr" nominację otrzymali: Grzegorz Damięcki za rolę Hannesa Kurmanna w spektaklu „Gra w życie” w Teatrze Ateneum w Warszawie, Krystyna Janda za rolę w spektaklu „Zapiski z wygnania” w Teatrze Polonia w Warszawie oraz Andrzej Seweryn za rolę Witolda Gomrowicza w sztuce „Deprawator” w Teatrze Polskim w Warszawie.

Uroczysta gala wręczenia nagród odbędzie się 23 września o godz. 18.00 na Zamku Królewskim w Warszawie.

Od początku istnienia nagrody, Samorząd Województwa Mazowieckiego wyróżnił 82 znakomitych pisarzy, artystów plastyków, muzyków, aktorów i reżyserów, takich jak: Danuta Szaflarska, Gustaw Holoubek, Kazimierz Kord, Antoni Wit, Leon Tarasewicz, Jacek Sempoliński, Ernest Bryll, Tadeusz Konwicki.

 

ARTYSTA TYGODNIA

"New York, New York"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4