Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła
Radio Plus Radom /DIECEZJA/Apel Młodych, po prostu!

Diecezja Radomska

Apel Młodych, po prostu!

09 wrzesień 2019 / Tekst

Będzie adoracja Najśw. Sakramentu, koncerty i świadectwo Jaśka Meli. Zapraszamy na Apel Młodych, już w najbliższą sobotę w centrum Radomia.

Apel Młodych, po prostu!
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom

To już dziewiąty Apel Młodych i wydawałoby się, że dziewiąty raz to samo. W tej powtarzalności i dobrej formule tkwi właśnie siła spotkania młodych z diecezji radomskiej. - Fenomen polega na tym, że nie robimy żadnych atrakcji. Pokazujemy, że Kościół może być piękny z tym, co ma, bez jakiegoś wydziwiania - mówi Otylia Sałek z Rady Młodzieżowej Diecezji Radomskiej.

Spotkaniu towarzyszyć będzie hasło - Jezus żyje!  - Jaka jest podstawowa prawda naszej wiary? To, że Jezus żyje. Takie hasło w sumie podpowiedział nam papież Franciszek. Tak otwiera bowiem list do młodych. To hasło ma wzbudzić w nas taką dobrą wątpliwość - Czy rzeczywiście On żyje we mnie, w moim świecie, w moim życiu, w mojej codzienności? To co się dzieje na Apelu jest genialnym pokazaniem, że Jezus powinien żyć, że nie jest jakimś abstraktem. Apel musi doprowadzić nas nie tylko do prawdy, że Jezus żyje, ale z tego ma wynikać przede wszystkim to, żebyśmy i my chcieli żyć przez tego Pana Jezusa - wyjaśnia ks. Mariusz Wilk, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Apel Młodych rozpocznie się tradycyjnie o godz. 18 na scenie przed Urzędem Miejskim. Muzyczną zapowiedzią będzie koncert zespołu Prosto z Mostu. Solidną dawkę hitów ma już przygotowaną Zespół Nieziemskiego Grania. Będą także nowości. W zespole jest ok. 20 osób. Trwają intensywne próby. - Jest to bardzo ważny element. Gdybyśmy robili badziewie na Apelu Młodych, nie funkcjonowałby na taką skalę - mówi Otylia Sałek. - Szczycimy się tym, że nie zapraszamy obcych zespołów. To są nasi ludzie. Zespół Nieziemskiego Grania to jest ekipa, która od początku towarzyszy przy organizacji, towarzyszy przy modlitwie. Zawsze jest taka pokusa, żeby zaprosić gwiazdę z zewnątrz. Kiedyś byli u nas Siewcy Lednicy, ale oni nie śpiewali na Apelu Młodych. To było niezłe intro. Nie chodzi nam o to, żeby zgromadzić nie wiadomo ile ludzi, którzy by przyszli, zabawili się i poszli - dodaje ks. Mariusz Wilk.

Gościem tegorocznego spotkania młodych będzie Jasiek Mela. Kiedy miał 13 lat, porażony został prądem. Przeszedł amputację ręki i nogi. Porusza się dzięki protezie podudzia. W swojej fizycznej słabości wspiął się na szczyty, i to dosłownie. Razem z Markiem Kamińskim wyruszył na wyprawę na Biegun Północny, a następnie na Południowy. Uczestniczył także w wyprawach na Kilimandżaro, Elbrus, na górę El Capitan i przebiegł New York City Marathon. Jasiek nie tylko sięga po marzenia, ale pomaga również innym. - Jasiek jest żywym dowodem na to, że warto, że można i nie ma takiej sytuacji w życiu, która mogłaby zepsuć motywację - mówi Otylia Sałek.

Będzie też trochę sentymentalnie. Wrócą nieodległe wspomnienia ze Światowych Dni Młodzieży w Panamie. Będzie miał kto mówić, bo i reprezentacja diecezjalna była imponująca. To niemal 100 osób.

Drugą część Apelu Młodych poprowadzi znany i lubiany zespół Jak Najbardziej. Księża potrafią doskonale pomóc w uwielbianiu Boga. Oni właśnie poprowadzą adorację Najśw. Sakramentu i uwielbienie po niej. - Adoracja Najśw. Sakramentu na Apelu jest niesamowita. Kilka tysięcy osób klęczy w ciszy i rzeczywiście widać, że osoby, które przychodzą na Apel czują ten moment, dokładnie wiedzą jak się zachować i to samo mogą zrobić w swojej parafii. To nie jest nic nadzwyczajnego - mówi Otylia Sałek.

Tak jak co roku zorganizowana zostanie strefa modlitwy i pojednania. W muszli koncertowej trwać będzie adoracja Najśw. Sakramentu. - Tam ciągle są ludzie. Ta adoracja nie jest prowadzona. Każdy może sobie tam przyjść - mówi ks. Mariusz Wilk. Będzie można skorzystać też z sakramentu pokuty. - Słyszymy od młodych ludzi, że niektórzy często czekają wyjazdu na Lednicę czy jakiegoś innego wydarzenia, żeby się lepiej wyspowiadać czy jakoś inaczej przeżyć tę spowiedź. Apel też jest tego genialnym świadectwem, że księża też mają co robić. Sporo ludzi korzysta z tej formuły.

 

Apel Młodych gromadzi corocznie ponad 5 tys. osób. To nie koniec propozycji dla młodzieży na najbliższy czas. Jesienią odbędą się Apele Młodych w centrach młodzieży.  W dniach 8-10 listopada odbędzie się w Radomiu Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży. Młodzi chcą w październiku powtórzyć "Barkę na 100 gitar". W przyszłym roku duszpasterstwo młodzieży zaprosi także na zimowy Apel Młodych.

ARTYSTA TYGODNIA

"New York, New York"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4