Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. o. Pio z Pietrelciny
Radio Plus Radom /RADOM/Opaski z funkcją "SOS" dla radomskich seniorów

Wiadomości z Radomia.

Opaski z funkcją "SOS" dla radomskich seniorów

09 wrzesień 2019 / Tekst

Monitorują parametry życiowe, w razie potrzeby umożliwiają szybkie wezwanie pomocy - wystarczy nosić je na ręce.  Sto teleopasek trafi do radomskich seniorów. W poniedziałek, 9 września w Urzędzie Miejskim w Radomiu podpisana została umowa z producentem urządzeń. 

Opaski z funkcją "SOS" dla radomskich seniorów
fot. Radio Plus Radom / Ł. Wójcik UM Radom

Do Radomia w ramach programu pilotażowego na początku trafi sto opasek. Będą one własnością miasta, a grupa seniorów skorzysta z nich na zasadzie użyczenia. Urządzenia trafią do radomian w wieku powyżej 65 lat. Warunkiem otrzymania teleopaski jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności lub innych dokumentów, które świadczą o stanie zdrowia mieszkańca.

- Usługa polega na tym, że senior otrzymuje opaskę i wszystkie dane z urządzenia są na bieżąco przesyłane do centrum monitoringu. Tam znajdują się ratownicy i ratownicy medyczni, którzy na bieżąco analizują i monitorują parametry. W momencie, którym senior źle się czuje naciska przycisk "SOS" i w tym momencie przesyłana jest do centrum ratownictwa medycznego. Ratownik widzi lokalizację seniora i parametry medyczne i łączy się przez opaskę z seniorem celem podjęcia odpowiednich działań. Opaska wyposażona jest również w detekcję omdleń - wyjaśnia Edyta Kocyk - prezes firmy Sidly - producenta opasek:

Urządzenie jest wyposażone w kartę SIM, dzięki czemu ratownik medyczny łączy się z seniorem bezpośrednio - senior powinien pamiętać o tym, by naładować opaskę i nosić ją na ręce.

Każdy z użytkowników będzie miał zapewnione podłączenie opaski do systemu, przeszkolenie z jej używania, możliwość generowania raportów dotyczących monitorowanych parametrów i kontakt z centrum. Koszt inwestycji to prawie 109 tysięcy złotych. W tę kwotę wliczają się koszty zakupu opasek oraz obsługi centrum przez 15 miesięcy. W ramach pilotażu opaski dostanie stu seniorów z Radomia. Program będzie działał od października do końca przyszłego roku.

- Zależy nam na osobach mieszkających samotnie, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności - te osoby będą traktowane priorytetowo - wyjaśnia wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik: 

- Kładziemy nacisk na działania w ramach projektu "siła w seniorach aktywnych", natomiast zdajemy sobie sprawę, że w Radomiu również funkcjonuje grupa seniorów, która potrzebuje opieki - mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski: 

Nabór chętnych do udziału w projekcie już się rozpoczął. Warunkiem uczestnictwa w procesie naboru jest poprawne wypełnienie i dostarczenie do sekretariatu Wydziału Zdrowia i Polityki społecznej Urzędu Miejskiego w Radomiu przy ul. Żeromskiego 53, pokój 182 do piątku, 20 września wymaganych dokumentów zgłoszeniowych: wniosku o przystąpienie do projektu, kserokopii orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (jeśli dotyczy), oryginału lub kserokopii innego dokumentu poświadczającego stan zdrowia (jeśli dotyczy), oświadczenia o niesamodzielności – w przypadku osoby niesamodzielnej, klauzuli informacyjnej / zgody na przetwarzanie danych osobowych.

ARTYSTA TYGODNIA

Voyage, voyage

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY