Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła
Radio Plus Radom /REGION/Powiat radomski ma nowe drogi

Informacje z regionu

Powiat radomski ma nowe drogi

10 wrzesień 2019 / Tekst

Odcinek drogi wojewódzkiej od Zakrzewa do Parznic oraz odcinek dawnej drogi krajowej nr 7 w Szydłowcu staną się drogami powiatowymi. Zadecydowali dziś o tym radni sejmiku województwa mazowieckiego.

Powiat radomski ma nowe drogi
fot. pixabay.com (Pexels)

Zmiana związana jest z uzyskaniem przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad pozwolenia na użytkowanie drogi ekspresowej S7 Radom – gr. województwa oraz drogi ekspresowej S7 na odcinku Radom (Jedlińsk) – Jędrzejów. Odcinek drogi krajowej nr 7 od węzła „Radom Północ” do węzła „Szydłowiec Centrum”, został pozbawiony dotychczasowej kategorii i zaliczony do kategorii dróg wojewódzkich. Długość pozbawionego kategorii dróg krajowych odcinka drogi krajowej nr 7 wynosi 29,066 km.

Sejmik województwa ma możliwość - w drodze uchwały - pozbawienia kategorii drogi wojewódzkiej odcinka drogi wojewódzkiej o proporcjonalnej długości do odcinka drogi krajowej, który został pozbawiony dotychczasowej kategorii i zaliczony do kategorii dróg wojewódzkich. Wtedy ten odcinek drogi wojewódzkiej zostaje zaliczony do kategorii drogi powiatowej.

Wśród siedmiu wymienionych odcinków w całym województwie mazowieckim znajdują się dwa w regionie radomskim:

  • droga wojewódzka nr 733 Zakrzew – Wolanów – Kowala – Skaryszew – Karszówka, na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 740 w Zakrzewie do drogi wojewódzkiej nr 744 w Parznicach (23,130 km)
  • droga wojewódzka – dawna droga krajowa nr 7 w m. Szydłowiec (0,073 km)

Ponadto droga wojewódzka nr 733 posiada klasę drogi Z (zbiorcza), natomiast drogi zaliczone do kategorii dróg wojewódzkich powinny spełniać wymagania techniczne i użytkowe określone co najmniej dla klasy drogi G (główna). Natomiast odcinek drogi wojewódzkiej – dawna droga krajowa nr 7, mimo tego, że posiada klasę drogi G (główna), to nie spełnia warunków wymogu definicji dróg wojewódzkich.

Od chwili uprawomocnienia się uchwały nadzór nad wymienionymi drogami sprawować będą Powiatowe Zarządy Dróg Publicznych.

"Za" zagłosowało 37 z 38 obecnych radnych. Jedna osoba wstrzymała się od głosu. 

ARTYSTA TYGODNIA

"New York, New York"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4