Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła
Radio Plus Radom /REGION/Adam Struzik: Na pewno nie chodzi o dobro regionu

Informacje z regionu

Adam Struzik: Na pewno nie chodzi o dobro regionu

10 wrzesień 2019 / Tekst

Zarząd woj. mazowieckiego jest przeciwny administracyjnemu wydzieleniu Warszawy z woj. mazowieckiego. - O co w tym wszystkim chodzi, skoro PiS nie przedstawia ani argumentów, ani analiz? Na pewno nie o dobro regionu – powiedział dziś marszałek Adam Struzik.

Adam Struzik: Na pewno nie chodzi o dobro regionu
fot. www.mazovia.pl

 Przypomnijmy, że działania w kierunku podziału dotychczasowego województwa mazowieckiego na województwo Warszawa i okolice oraz na województwo mazowieckie zapowiedział w minionym tygodniu w Siedlcach prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Więcej można przeczytać TU.

Konferencję w tej sprawie zwołał dziś zarząd woj. mazowieckiego. Samorządowcy argumentowali, że na skutek podziału województwa w nowym woj. mazowieckim pozostałoby tylko 30 proc. z obecnych firm, a dochody z podatku CIT spadłyby o ok. 87 proc. Tak wynika z orientacyjnych szacunków przygotowanych przez Urząd Marszałkowski. Wedle tych wyliczeń nowe województwo nie miałoby środków na swoje podstawowe zadania, a także na wkład własny do wielu projektów unijnych.  - Mazowsze miałoby do utrzymania 76 proc. kilometrów obecnie nadzorowanych dróg, blisko 50 proc. szpitali i instytucji kultury. W sumie ze 117 wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych i spółek (szpitale, spółki, instytucje kultury) 45 związanych jest bezpośrednio ze stolicą, 58 z resztą województwa, a 14 ma charakter ogólnowojewódzki, co oznacza, że przy hipotetycznym podziale województwa instytucje te będą musiały zostać podwojone - czytamy.

– PiS gra tym przed każdymi wyborami. Obiecują utworzenie nowych województw, bazują na resentymentach i obiecują górę pieniędzy nie wiadomo skąd. Temat wraca przy każdych wyborach i nawet ci, którzy go regularnie używają, przyznali wcześniej rację, że rozwiązaniem jest podział statystyczny, który już nastąpił, a który niczego administracyjnie nie zmienia i nie generuje żadnych kosztów. Politycy PiS dalej mówią jednak o konieczności podziału administracyjnego. O co w tym wszystkim chodzi, skoro PiS nie przedstawia ani argumentów, ani analiz? Na pewno nie o dobro regionu – powiedział marszałek Adam Struzik.

Według Adama Struzika zmiany administracyjne źle wpłynęłyby także na Warszawę. - Nie ma mowy o zrównoważonym rozwoju, gdy chce się utworzyć bardzo bogate województwo stołeczne, które za chwilę płaciłoby potrójne „janosikowe”, i drugie województwo wokół stolicy, które pozbawione byłoby dochodów. Wmawianie ludziom, że od tego przybędzie pieniędzy to populizm. Administracyjny podział to generowanie nowych kosztów, a przede wszystkim problemów rozwojowych. Warszawa stymuluje rozwój regionu, a z efektów tych korzysta całe województwo. Jaka jest alternatywa zdaniem PiS? Odgrodzenie administracyjnym murem Warszawy i pozostawienie mniej zamożnego Mazowsza z 13 proc. dotychczasowych dochodów? – pytał marszałek Struzik.

Zdaniem zarządu województwa podział administracyjny nie ma wpływu na podział środków unijnych po 2020 roku. Od stycznia 2018 r. obowiązuje bowiem nowy podział statystyczny, a władze Mazowsza zabiegają, aby obowiązujący podział statystyczny był brany pod uwagę przy podziale środków w nowym rozdaniu unijnym.

ARTYSTA TYGODNIA

"New York, New York"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4