Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła
Radio Plus Radom /Audycje Radiowe/Komunikacja największym atutem Portu Lotniczego w Radomiu

Radio Plus Radom

Komunikacja największym atutem Portu Lotniczego w Radomiu

11 wrzesień 2019 / Tekst

Port lotniczy w Radomiu będzie najlepiej skomunikowanym lotniskiem w Polsce - uważa Ireneusz Kołodziej z międzynarodowej firmy doradczej Arup. To właśnie raport tej firmy, który powstał na zlecenie Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze", rekomenduje przeniesienie części ruchu z Lotniska Chopina do Radomia.

Ireneusz Kołodziej
Ireneusz Kołodziej

Ireneusz Kołodziej, który był gościem Radia Plus Radom przypomniał, że Lotnisko Chopina w Warszawie już w 2020 roku ma osiągnąć maksymalną przepustowość. - W tym roku prawdopodobnie przekroczy liczbę 20 mln pasażerów. Zwiększenie tam ruchu bez rozbudowy będzie niemożliwe. I każdy będzie musiał sobie odpowiedzieć na pytanie, albo latam z lotniska innego niż Chopina albo nie latam wcale. Oferta PPL z lotniskiem w Radomiu to szansa dla wszystkich - powiedział Ireneusz Kołodziej.

Ruch lotniczy z Radomia będzie dwusegmentowy: czarterowy i niskokosztowy. Jeśli chodzi o czartery PPL stawia na sezon - lato 2021. Natomiast loty niskokosztowe ruszą zimą 2020/2021.

- W Katowicach jest dużo lotów czarterowych, a w Krakowie praktycznie ich nie ma, ale to nie znaczy, że pasażerowie z Małopolski nie latają na wczasy. Korzystają z lotniska w Katowicach - zwrócił uwagę ekspert firmy Arup. Dodał, że terminal Portu Lotniczego w Radomiu będzie dwukrotnie większy od podobnego obiektu w Modlinie. Według niego na korzyść Radomia przemawia przygotowanie inwestycji i szybkość jej realizacji. Wykonawca znajduje się już na budowie pasa startowego.

- Radom po wybudowaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego swoją wielkością i ofertą zdominuje Modlin. Port w Radomiu będzie najlepiej skomunikowanym lotniskiem w Polsce. Dojazd z Radomia do CPK będzie zdecydowanie lepszy, niż dojazd do Modlina nawet z centrum Warszawy. Za radomską ofertą przemawia dobra infrastruktura drogowa i kolejowa. Kiedy zacznie się wylewanie betonu pod pas startowy, to wszelkie spekulacje medialne podważające sens budowy lotniska w Radomiu szybko się skończą - powiedział Ireneusz Kołodziej.

Arup w swoich analizach przewiduje, że w 2028 roku ruch lotniczy na Mazowszu wzrośnie o 67-124 proc., osiągając od 31 do prawie 42 mln pasażerów.

Z Ireneuszem Kołodziejem rozmawiał Radosław Mizera:

W pierwszej fazie radomskie lotnisko będzie mogło wykonywać co najmniej 70 operacji dziennie i będzie funkcjonowało w formule 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu. Do 2020 roku w terminalu zostanie wybudowanych 30 stanowisk check-in, 9 punktów kontroli bezpieczeństwa i tyle samo stanowisk odprawy. Będzie też 8 punktów odprawy paszportowej w strefie przylotów i 3 karuzele odbioru bagażu.

Prace przy budowie drogi startowej potrwają do sierpnia 2020 roku. Następnie w planach jest budowa drogi kołowania (od października 2019 do sierpnia 2021), układu drogowego (październik 2019-sierpień 2020), obiektów kubaturowych (wrzesień 2019-październik 2020). Najpóźniej rozpocznie się budowa terminala. Tutaj czasu nie będzie za dużo, bowiem rozpoczęcie prac planowane jest na grudzień 2019 roku. Zakończenie to październik 2020, a więc miesiąc przed rozpoczęciem działalności lotniskowej.

Koszty budowy lotniska w Radomiu to ok. 425 mln zł. Lotnisko ma zostać oddane do użytku w pod koniec 2020 roku.

ARTYSTA TYGODNIA

"New York, New York"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4