Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Jan z Dukli, prezbiter
Dziś jest: 08 lipca 2020

REGION

Zakażenia w szpitalu, u fryzjera, kosmetyczki...

środa, 11 września 2019 12:20 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. https://pixabay.com/kropekk_pl
Jakub Szczechowski

Jak ograniczyć liczbę zakażeń, jakie są w tej kwestii unormowania prawne? Radomski Sanepid zaprasza na konferencję naukowo-szkoleniową. 

 We wtorek 17 września w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku odbędzie się konferencja "Bezpieczeństwo zdrowotne - profilaktyka i standardy postępowania".  Głównym tematem będą zakażenia, który są cały czas bardzo dużym problemem. 

 - Bardzo ciężko jest dotrzeć do ludzi, że antybiotyków nie można stosować, bo się kichnie, bo zadrapie w gardle. Są to najczęściej infekcje wirusowe i antybiotyki na nie nie działają, wręcz przeciwnie. Poza tym ludzie często stosują nie takie dawki antybiotyku jak lekarz zaleci. Niestety dochodzi do bardzo szybko narastającej oporności bakterii na antybiotyki - mówi dyrektor radomskiego Sanepidu Lucyna Wiśniewska.

Na pierwszy ogień pójdą zakażenia szpitalne. Raport Najwyższej Izby Kontroli z ubiegłego roku wykazał, że w szpitalach nie jest z tym najlepiej. Główne problemy to: brudne ręce personelu medycznego, skażone otoczenie chorego, zatrudnianie osób nieprzygotowanych do pracy w szpitalach. Z raportu tego wynika, że wzrost liczby pacjentów m.in zarażonych lekoodpornymi szczepami bakterii Klebsiella Pneumoniae NDM(+) w 2016 r. był niemal trzykrotnie wyższy niż w 2015 roku. TU można zapoznać się z ustaleniami Izby.  Dyrektor Wiśniewska przypomina także jak powinny wyglądać odwiedziny w szpitalu. - Trzeba zakładać fartuch ochronny, mieć świadomość, że ten mój bliski pacjent jest zakażony daną bakterią, że po każdym kontakcie z pacjentem trzeba dokładnie umyć ręce. Myjemy ręce za rzadko. Niestety czasami zdarza się to też personelowi, choć jest w tym względzie coraz lepiej.

Kolejny temat konferencji to sterylizacja. - Od dawna jest problemem. Dotyczy gabinetów stomatologicznych, też sterylizacji narzędzi w podmiotach, gdzie dochodzi do naruszenia ciągłości tkanki. Chodzi o to, jakie techniki stosować, żeby po prostu ten sprzęt był bezpieczny. Są tu często wątpliwości. Wchodzą nowe standardy. 

Trzecia kwestia powinna zainteresować szczególnie usługi. Zaprezentowany zostanie projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarno-higienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego rozporządzenia, które będzie jednoznacznie porządkować te sprawy, określać wymagania co do właścicieli i osób pracujących w takich zakładach czy gabinetach, bo niestety tutaj dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek i w każdej takiej sytuacji jest zagrożenie wprowadzenia do organizmu bakterii. Zdarza się, że sprzęt nie jest sterylny i tą drogą może dojść do wprowadzenia wirusa zapalenia wątroby b lub c, co niestety może się wiązać z bardzo poważnymi konsekwencjami w dalszej części życia, doprowadzenia do marskości wątroby, a również do powstania raka wątroby - mówi Lucyna Wiśniewska. Projekt rozporządzenia jest w fazie konsultacji.

Konferencję organizują: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu, Polskie Towarzystwo Higieniczne w Warszawie, Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni Ziemi Radomskiej. Wydarzeniu patronuje medialnie Radio Plus Radom.

O szczegółach udziału można dowiedzieć się w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Radomiu przy ul. gen. Leopolda Okulickiego 9D (tel. 48 345-15-89, sekretariat: 48 345-15-94)

 

PROGRAM KONFERENCJI

10.30-10.40 - Powitanie uczestników – Lucyna Wiśniewska – Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu

10.40-10.55 - Dr hab. n. med. Jarosław Pinkas – Główny Inspektor Sanitarny

10.55-11.15 - Dr n. biol. Aneta Klimberg – Prezes PTH

                      Prof. dr hab. n. med. JERZY MARCINKOWSKI – Wiceprezes PTH 

11.15-11.55 - Zakażenia szpitalne – sytuacja epidemiologiczna – dr n. med. Krzysztof Skórczewski – Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie

11.55-13.05 - Sterylizacja jako ważny element zapobiegania zakażeniom – mgr Anna Tymoczko – Kierownik Oddziału Nadzoru Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie

13.05-13.45 - Omówienie projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarno-higienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej

                     – dr n. med. Agata Wolska – Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszkowie

13.45-14.20 - Dyskusja

14.20-14.30 - Podsumowanie i zakończenie konferencji

Zapraszamy do nas: