Na antenie: PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radia Plus Radom
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła
Radio Plus Radom /REGION/Zakażenia w szpitalu, u fryzjera, kosmetyczki...

Informacje z regionu

Zakażenia w szpitalu, u fryzjera, kosmetyczki...

11 wrzesień 2019 / Tekst

Jak ograniczyć liczbę zakażeń, jakie są w tej kwestii unormowania prawne? Radomski Sanepid zaprasza na konferencję naukowo-szkoleniową. 

Zakażenia w szpitalu, u fryzjera, kosmetyczki...
fot. https://pixabay.com/kropekk_pl

 We wtorek 17 września w Leśnym Ośrodku Edukacyjnym w Jedlni-Letnisku odbędzie się konferencja "Bezpieczeństwo zdrowotne - profilaktyka i standardy postępowania".  Głównym tematem będą zakażenia, który są cały czas bardzo dużym problemem. 

 - Bardzo ciężko jest dotrzeć do ludzi, że antybiotyków nie można stosować, bo się kichnie, bo zadrapie w gardle. Są to najczęściej infekcje wirusowe i antybiotyki na nie nie działają, wręcz przeciwnie. Poza tym ludzie często stosują nie takie dawki antybiotyku jak lekarz zaleci. Niestety dochodzi do bardzo szybko narastającej oporności bakterii na antybiotyki - mówi dyrektor radomskiego Sanepidu Lucyna Wiśniewska.

Na pierwszy ogień pójdą zakażenia szpitalne. Raport Najwyższej Izby Kontroli z ubiegłego roku wykazał, że w szpitalach nie jest z tym najlepiej. Główne problemy to: brudne ręce personelu medycznego, skażone otoczenie chorego, zatrudnianie osób nieprzygotowanych do pracy w szpitalach. Z raportu tego wynika, że wzrost liczby pacjentów m.in zarażonych lekoodpornymi szczepami bakterii Klebsiella Pneumoniae NDM(+) w 2016 r. był niemal trzykrotnie wyższy niż w 2015 roku. TU można zapoznać się z ustaleniami Izby.  Dyrektor Wiśniewska przypomina także jak powinny wyglądać odwiedziny w szpitalu. - Trzeba zakładać fartuch ochronny, mieć świadomość, że ten mój bliski pacjent jest zakażony daną bakterią, że po każdym kontakcie z pacjentem trzeba dokładnie umyć ręce. Myjemy ręce za rzadko. Niestety czasami zdarza się to też personelowi, choć jest w tym względzie coraz lepiej.

Kolejny temat konferencji to sterylizacja. - Od dawna jest problemem. Dotyczy gabinetów stomatologicznych, też sterylizacji narzędzi w podmiotach, gdzie dochodzi do naruszenia ciągłości tkanki. Chodzi o to, jakie techniki stosować, żeby po prostu ten sprzęt był bezpieczny. Są tu często wątpliwości. Wchodzą nowe standardy. 

Trzecia kwestia powinna zainteresować szczególnie usługi. Zaprezentowany zostanie projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarno-higienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej. - Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego rozporządzenia, które będzie jednoznacznie porządkować te sprawy, określać wymagania co do właścicieli i osób pracujących w takich zakładach czy gabinetach, bo niestety tutaj dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek i w każdej takiej sytuacji jest zagrożenie wprowadzenia do organizmu bakterii. Zdarza się, że sprzęt nie jest sterylny i tą drogą może dojść do wprowadzenia wirusa zapalenia wątroby b lub c, co niestety może się wiązać z bardzo poważnymi konsekwencjami w dalszej części życia, doprowadzenia do marskości wątroby, a również do powstania raka wątroby - mówi Lucyna Wiśniewska. Projekt rozporządzenia jest w fazie konsultacji.

Konferencję organizują: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu, Polskie Towarzystwo Higieniczne w Warszawie, Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni Ziemi Radomskiej. Wydarzeniu patronuje medialnie Radio Plus Radom.

O szczegółach udziału można dowiedzieć się w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Radomiu przy ul. gen. Leopolda Okulickiego 9D (tel. 48 345-15-89, sekretariat: 48 345-15-94)

 

PROGRAM KONFERENCJI

10.30-10.40 - Powitanie uczestników – Lucyna Wiśniewska – Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu

10.40-10.55 - Dr hab. n. med. Jarosław Pinkas – Główny Inspektor Sanitarny

10.55-11.15 - Dr n. biol. Aneta Klimberg – Prezes PTH

                      Prof. dr hab. n. med. JERZY MARCINKOWSKI – Wiceprezes PTH 

11.15-11.55 - Zakażenia szpitalne – sytuacja epidemiologiczna – dr n. med. Krzysztof Skórczewski – Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Warszawie

11.55-13.05 - Sterylizacja jako ważny element zapobiegania zakażeniom – mgr Anna Tymoczko – Kierownik Oddziału Nadzoru Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie

13.05-13.45 - Omówienie projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarno-higienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej

                     – dr n. med. Agata Wolska – Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Pruszkowie

13.45-14.20 - Dyskusja

14.20-14.30 - Podsumowanie i zakończenie konferencji

ARTYSTA TYGODNIA

"New York, New York"

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY

230x190 4