Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: święci biskupi Tymoteusz i Tytus
Dziś jest: 26 stycznia 2020

KULTURA

Sztuka Drzewnej w Elektrowni

12 września 2019, 07:39 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Organizatorzy
Elżbieta Warchoł

Wystawa prezentuje to, co w zakresie działań twórczych dzieje się od ponad dziesięciu lat w szkole zwanej „Drzewną” w Garbatce- Letnisku

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza w piątek, 13 września na otwarcie wystawy pt:  „Sztuka Drzewnej”. Wernisaż o godz.18.00. Wystawa czynna do 6.10.2019 roku. Kurator wystawy: Mirosław Dziedzicki.

 Wystawa „Sztuka Drzewnej” w MCSW „Elektrownia” w Radomiu oferuje retrospektywną możliwość spojrzenia na to, co w zakresie działań twórczych dzieje się od ponad dziesięciu lat w szkole zwanej „Drzewną” w Garbatce- Letnisku (obecnie Zespół Szkół Drzewnych i Leśnych im. Jana Kochanowskiego), słynącej od ponad 70 lat z kształcenia w zakresie technologii drewna i wyrobów stolarskich. To tu od przeszło dekady, zdobywający wykształcenie w zawodzie przyszli stolarze, tapicerze, cieśle często niechcący stają się artystami. Tworzą piękne przedmioty użytkowe. Drewno jakby samo chciało tego piękna, domagało się uczynienia z siebie czegoś więcej niż w istocie jest. Być może dlatego z pełnym zaufaniem poddaje się w „Drzewnej” sztukom czarnoksięskim, daje „wyczarować”. Ma ponadto szansę zaistnieć w nowym wcieleniu jako trąbka, rower czy działo. Dlaczego nie? Prezentowane na wystawie prace przedstawiają trzy grupy tematyczne wyrobów z drewna powstałych w Szkole Drzewnej i Leśnej w Garbatce-Letnisku.

 Prace specjalizacyjne, które wykonali uczniowie na zakończenie klasy III Technikum Drzewnego, potwierdzając zdobyte umiejętności zawodowe. W większości przypadków są to meble różnej konstrukcji i przeznaczenia. Prace konkursowe powstałe na potrzeby udziału w konkursie „Wyczarowane z drewna” na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Celem konkursu jest stworzenie z drewna przedmiotu, rzeczy, która nie będzie z tym materiałem powszechnie kojarzona, jak rower, motocykl czy wyżej wymienione. I galeria miniatur, mebli, które wykonali uczniowie oraz dorośli słuchacze kwalifikacyjnych kursów zawodowych. „Sztukę Drzewnej” zobaczymy także w odsłonie artystycznego i rzemieślniczego dorobku Centrum Kształcenia Ustawicznego na kursach: stolarskim, tapicerskim, ciesielskim. Wreszcie sztuka z „Twórczego Lata”, bo do „Drzewnej” w lecie ze wszystkich stron świata przyciąga artystów duch inności, genius loci. Przybywają z Indii, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Hiszpanii, Włoch, Izraela, by na zawsze stać się członkami artystycznej rodziny z Garbatki - Letniska, tworzyć sztukę inspirowaną Puszczą Kozienicką, okolicą, ale przede wszystkim miejscowością, w której odbywa się z ich udziałem międzynarodowy plener.

 Willowa architektura, zalewy „Polanka” i „Budowa”, stawy na Molendach, Jezioro Czaple w Sieciechowie, strumyki i źródła Kozienickiego Parku Krajobrazowego, Wisła koło Dęblina, Czarnolas, Gródek, Policzna, Opactwo, puszczańskie ostępy, las. Zauważone i wyobrażone, istniejące na równych prawach, pejzaże, ludzie, zwierzęta, rośliny. Artystyczne komentarze i odniesienia do antropologii, religii, muzyki, kina, filozofii, literatury, historii, polityki. Malarstwo, szkice, rysunki, grafika, rzeźba w drewnie, drewnie ze stalą, ceramiką i innymi elementami. Trzydziestu jeden plenerowych twórców: Stanisław Baj, Ewelina Białoch, Andrzej Brzegowy, Janusz Czumaczenko, Marzena Czumaczenko- Mirewicz, Zbigniew Dudek, Mirosław Dziedzicki, Adam Gugała, Wiesław Jelonek, Ewa Kanach, Timur Karim, Izabela Kita, Wojciech Kuźniewicz, Josef Lorenc, Krzysztof Mańczyński, Andrzej Markiewicz, Tomasz Matusewicz, Tomasz Matuszak, Krzysztof Nowak, Ivan Novotny, Aleksander Olszewski, Janusz Popławski, Igor Przybylski, Adam Romaniuk, Julia Słonecka, Katarzyna Słuchocka, Jacek Michał Szpak, Jan Trojan, Joanna Trzcińska, Jaroslav Uhel, Nevena Vuksanovic. Jakie niezwykłe miejsce ta „Drzewna”! Prowincjonalne i światowe, integrujące i kulturotwórcze, zmieniające ucznia w artystę, a artystę w ucznia, terminującego do końca w pokorze poznawczej. Teren pracy twórczej. Cokolwiek się tu dzieje, jest to sztuka.  Jedyna taka sztuka „Drzewnej”- napisała Elżbieta Dziedzicka.

Patronat honorowy nad wystawą objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

 

Zapraszamy do nas: