Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Jerzy, męczennik
Dziś jest: Środa, 24 kwietnia 2024

KULTURA

Nagrody Kolberga przyznane

piątek, 11 grudnia 2015 15:23 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs
Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczone zostały Nagrody im. Oskara Kolberga. Wyróżnienie przyznawane jest osobom i instytucjom za szczególne zasługi i działania na rzecz kultury ludowej.  

Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej" w tym roku odebrało 11 podmiotów. W kategorii twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego zaszczytną nagrodę odebrała reprezentująca powiat przysuski śpiewaczka i tancerka ludowa, Maria Siwiec, kierowniczka zespołu Gołcunecki. W kategorii kapel ludowych nagroda trafiła do Kapeli Jana Kmity z Przystałowic Małych także w powiecie przysuskim. Nagrodę Kolberga w imieniu Łódzkiego Domu Kultury odebrała również opocznianka Monika Matusiewicz, wicedyrektor ŁDK. To honorowa nagroda dla instytucji za wspieranie, promowanie i upowszechnianie tradycji kultury regionalnej. W ŁDK zajmuje się tym Dział Dziedzictwa Kulturowego i Folkloru Regionu. Komisja w kategorii twórców ludowych przyznała Nagrody Kolberga także Anieli Krupczyńskiej, kierowniczce Zespołu Regionalnego im. Jana Malinowskiego ze Szczawnicy; Zuzannie Ptak, koronczarce z Koniakowa i Wincentemu Staśkiewiczowi, wykonawcy wycinanek kurpiowskich z Ostrołęki. W kategorii twórców za pisarstwo ludowe zaszczytne wyróżnienie trafiło do Walerii Prochownik, pisarki ludowej z Żywca. W kategorii zespołów folklorystycznych nagrody otrzymały: Zespół Śpiewaczy Dorbozianki z Dorboz w powiecie biłgorajskim oraz Zespół Regionalny Regle im. Jana Jędrola z Poronina. Nagrody Kolberga trafiły również do badaczy, naukowców i animatorów. W tej kategorii komisja doceniła prof. Piotra Dahliga, etnomuzykologa, badacza i dokumentalistę muzyki ludowej z Uniwersytetu Warszawskiego. Nagrodzona została również Anna Urbaczka-Bury, regionalistka popularyzująca folklor cieszyński i wiedzę o regionie, pisarka i poetka ludowa, reżyserka teatru ludowego, solistka i kierownik zespołu Istebna, tancerka i gawędziarka z Istebnej.

Nagroda Kolberga przyznawana jest od 1974 r. Honoruje ona całokształt działalności i wyróżnia wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej. Organizacją konkursu zajmują się obecnie: Instytut Muzyki i Tańca oraz Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddział – Muzeum im. O. Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego. Laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga według projektu Anny Jarnuszkiewicz oraz pamiątkowe dyplomy. Nagrody wręczył laureatom minister kultury Piotr Gliński.