Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jan z Avili, prezbiter i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radoszyce
Dziś jest: Poniedziałek, 10 maja 2021

KULTURA

Garbatka centrum świata!

niedziela, 31 lipca 2016 09:39 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł
Wernisażem w zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce - Letnisku zakończył się 9. Międzynarodowy Plener Ekspresji Twórczej, Malarstwa i Rzeźby „Puszcza Kozienicka. Inspiracje Garbatka - Letnisko". "Garbatka jest centrum świata" - usłyszeliśmy od artystów podczas ceremonii otwarcia.

Już po raz 9 do Szkoły Drzewnej w Garbatce - Letnisku przyjechali twórcy z całej Polski i nie tylko. Malarze i rzeźbiarze, którzy ostatnie tygodnie spędzili w Garbatce - Letnisku stworzyli różnego rodzaju prace, które zaprezentowali podczas wernisażu wieńczącego Plener. W tym roku do Szkoły Drzewnej przyjechało ponad 20 artystów.

        1111

Garbatka - Letnisko daje artystom możliwość tworzenia w drewnie, dającej satysfakcję pracy nad dziełami, ale również możliwość poznania polskiej gościnności i uroków regionu radomskiego. Dlatego malarze i rzeźbiarze chcą tu wracać - mówi Mirosław Dziedzicki - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego w Garbatce - Letnisku:

Prace, które powstały w czasie Pleneru oglądało wiele osób. Jedni patrzyli na nie z nutką zazdrości w oku, inni podziwiali i cieszyli się, że impreza już po raz kolejny odbyła się w Garbatce - Letnisku:

Ostatni twórczy czas w Garbatce - Letnisku spędzała Joanna Trzcińska. Jak mówi artystka, prace, które tu powstają, często planowane są z dużym wyprzedzeniem:

444444444

Artystka zgadza się ze stwierdzeniem, że Garbatka - Letnisko to miejsce, do którego chce się wracać i wyjaśnia pochodzenie poglądu mówiącego o tym, że miejscowość ta jest centrum świata:

Wernisaż za nami, jednak prace powstałe podczas 9. Międzynarodowego Pleneru Ekspresji Twórczej, Malarstwa i Rzeźby „Puszcza Kozienicka. Inspiracje Garbatka - Letnisko" będą dostępne dla miłośników sztuki. Wyjaśnia Mirosław Dziedzicki - dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Kochanowskiego Garbatce - Letnisku:

W Wernisażu dział wzięli m.in Starosta Kozienicki - Krzysztof Stelmach, dyrektor Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" - Włodzimierz Pujanek, przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania z Wołomina oraz sympatycy i miłośnicy sztuki.

Patronat medialny nad imprezą sprawowało Radio Plus Radom.