Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: 10 kwietnia 2020

KULTURA

Wielka Wojna w Skansenie

poniedziałek, 15 sierpnia 2016 20:56 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Pokaz filmu "Legion Puławski" w reżyserii Przemysława Bednarczyka, 4 edycja konkursu fotograficznego "Jak z obrazów Kossaka" oraz widowisko historyczne "Wielka Wojna pod Radomiem" - to elementy Święta Wojska Polskiego w Muzeum Wsi Radomskiej. Nie zabrakło atrakcji dla dorosłych i dla dzieci.

15 sierpnia w radomskim Skansenie zwiedzający mogli przenieść się w czasy I Wojny Światowej. Na przybyłych do Muzeum Wsi Radomskiej czekały sceny rodzajowe z udziałem grup rekonstrukcyjnych cywilnych i wojskowych. Uczestnicy zobaczyli m.in. szpital polowy z instrumentami do operacji.

O godz. 15:15 rozpoczęło się widowisko batalistyczne "Wielka Wojna pod Radomiem". Udział w historycznym pokazie wzięło ponad stu rekonstruktorów z całej Polski. Bitwy rozegrane na Ziemi Radomskiej w latach 1914 - 1915 zaprezentowało wiele grup rekonstrukcyjnych. Wśród nich: Ochotniczy Oddział Kawalerii w Barwach 22 Pułku Ułanów Podkarpackich z Pionek, Szwadron Ziemi Kozienickiej z Garbatki Letnisko, Ochotniczy Szwadron Kawalerii w Barwach 11 Pułku Ułanów z Gulina, 14. Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51 Pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży, Cesarsko - Królewski 13 Pułk Piechoty z Krakowa "Krakowskie Dzieci", 145 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Radomiu, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 1 Pułku Piechoty Legionów z Radomia, Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych, Zespół Artystyczno - Rekonstrukcyjny Vis z Radomia.

Przedstawione podczas pokazu bitwy to epizody dotyczące walk pod Dęblinem z roku 1914, gdzie Legiony marszałka Józefa Piłsudskiego walczyły pod Laskami i Anielinem oraz walki Legionu Puławskiego walczącego po stronie rosyjskiej pod Iłżą w roku 1915 - Bój pod Pakosławiem.

Scenariusz, reżyseria, a także komentarze do inscenizacji należały do radomskiego historyka - Przemysława Bednarczyka:

Rekonstrukcja przypadła widzom do gustu:

Święto Wojska Polskiego w radomskim Skansenie zakończył koncert zespołu Lustro, który zaprezentował utwory partyzanckie i wojenne.

Piknik historyczny w Muzeum Wsi Radomskiej patronatem medialnym objęło Radio Plus Radom.

Zapraszamy do nas: