Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Marek, Ewangelista
Dziś jest: Czwartek, 25 kwietnia 2024

KULTURA

Wyśpiewana Niepodległa - już po raz czwarty

środa, 02 listopada 2016 15:35 / Autor: Magdalena Gliszczyńska
Magdalena Gliszczyńska

„Wyśpiewana Niepodległa. Historia nutami pisana.” - wyjątkowy koncert i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i wojskowych odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 6 listopada o godz. 16:00 w Sali koncertowej Oratorium św. Filipa Neri ul. Grzybowska 22 w Radomiu.

W czasie koncertu ponad 200 lat z dziejów narodu zostanie przypomniane utworami, które towarzyszyły Polakom w drodze do wolności, a teraz łączą pokolenia. - Pomysł wspólnego śpiewania piosenek wojskowych i patriotycznych zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników – to prosty sposób na tworzenie wspólnoty przeżyć, radości świętowania i naukę podstaw historii. Tak powstała „Wyśpiewana Niepodległa. Historia nutami pisana.”, która zdobyła sobie stałe miejsce w kalendarzu szkolnym i miejskim – mówi ks. Piotr Woszczyk organizator. Organizatorami listopadowych koncertów są młodzież i nauczyciele „Katolika”. - Spotkania odbywają się przy pełnej sali Oratorium przy ul. Grzybowskiej 22, słuchaczami zaś są licznie przybywający mieszkańcy Radomia. Naczelną ideą spektakli jest wspólne śpiewanie piosenek wojskowych, a prawdziwymi twórcami publiczność, bo to właśnie ona uczestniczy w wykonywaniu utworów.  Całość oparta jest na prostym scenariuszu: każdemu z ważnych wydarzeń z historii Polski lat 1795 – 1989 towarzyszy pieśń z tego okresu. Komentarze wprowadzają ważne daty i omawiają fakty historyczne. Atrakcyjności występowi dodają kostiumy – mówił Magdalena Wojtkiewicz nauczycielka języka polskiego i organizatorka przedsięwzięcia. Jak dodają organizatorzy, z roku na rok „Wyśpiewana Niepodległa” rozwija się. Z imprezy szkolnej, która miała być jedynie przewrotną akademią „ku czci”, stała się projektem znanym w Radomiu. - Powiększa się grono muzyków współpracujących z organizatorami. Poza szkolnym chórem na scenie występuje chór parafialny, Orkiestra Wojskowa w Radomiu i grono instrumentalistów. Niewyczerpane źródło śpiewników i nagrań, także archiwalnych, pozwala na to, by za każdym razem proponować wykonawcom inną listę dwudziestu utworów. Te, które są stałe („My, Pierwsza Brygada”, „Przybyli ułani pod okienko”, czy „Warszawskie dzieci”), stanowią fundament każdego spektaklu – dodaje Magdalena Wojtkiewicz.

Tegoroczną „Wyśpiewaną Niepodległą” patronatem honorowym objęli: JE ks. Bp Ordynariusz Henryk Tomasik, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski. Współorganizatorem jest Fundacja Niepodległości z Lublina.
W tym roku podczas koncertu będzie prowadzona zbiórka pieniędzy na rzecz Polaków na Wileńszczyźnie.