Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: 10 kwietnia 2020

KULTURA

Radomianka z prestiżową nagrodą

wtorek, 22 listopada 2016 09:42 / Autor: Weronika Chochoł
fot. radom.pl
Weronika Chochoł

Radomianka Ewa Kołodziejczyk została laureatką drugiej edycji Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego. Wyróżnienie przyniosła radomiance książka „Amerykańskie powojnie Czesława Miłosza”, która w ubiegłym roku uhonorowana została Nagrodą Literacką Miasta Radomia.

Nagroda im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego przyznawana jest za wybitne dzieło humanistyczne. Przyznawana jest od ubiegłego roku, a jej ustanowienie wiąże się z 70-leciem Uniwersytetu Łódzkiego. W tym roku do nagrody zgłoszone zostały 44 prace.

Podczas uroczystej gali wręczenia nagród przewodniczący jury - prof. Arkadiusz Bagłajewski podkreślał: – To wybitne osiągnięcie naukowe. Autorka zapoznała się z wieloma archiwaliami zdeponowanymi w amerykańskich instytucjach, dotarła do ukrytych artykułów w czasopismach krajowych oraz w „Kulturze”. Powstała pełna, bogata w rozliczne konteksty biografia intelektualna noblisty.

- Pracując naukowo występuję zawsze jako radomianka. Większość książki powstawała w Radomiu, co jest dobrą wiadomością dla wszystkich, którzy próbują uprawiać tu humanistykę - powiedziała Ewa Kołodziejczyk. 

Zapraszamy do nas: