Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

KULTURA

Powstańczy koncert ku czci świętego

niedziela, 16 lutego 2014 20:25 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Koncert słowno-muzyczny poświęcony pamięci św. Zygmunta Felińskiego - obrońcy powstańców styczniowych, odbył się wieczorem, 16 lutego w kościele św. Stefana na radomskim Idalinie. 

Wystąpili: Anna Zagdańska (sopran), Robert Grudzień (organy) i Anna Drela, która wygłosiła komentarz historyczny "Św. Zygmunt Feliński i jego rola w Powstaniu Styczniowym". Przez całą niedziele w kościele prezentowana była wystawa "Gorzka Chwała – Powstanie Styczniowe 1863 roku" przygotowana przez Muzeum Niepodległości w Warszawie.
Wybór parafii nie był przypadkowy. Właśnie tam znajdują się relikwie bohaterskiego arcybiskupa, który stanął w obronie swoich wiernych i rodaków, którzy w 1863 roku upomnieli się o prawo do wolności. Oburzony masowymi aresztowaniami i egzekucjami Polaków pisał do cara: "Nie jest też winą Polaków, iż mając świetną i bogatą historyczną przeszłość, wzdychają do niej i radzi by utraconą odzyskać niepodległość. Że niesprawiedliwe jest poczytywanie Polakom za zbrodnię ten sam gorący patriotyzm, który dla wszystkich innych narodów za cnotę się uważa". Za ten list arcybiskup Feliński został internowany i skazany na zesłanie do Jarosławia w głąb Rosji. Spędził tam 20 lat.
Pomysłodawca koncertu Robert Grudzień przypomniał, że w tym roku obchodzimy kolejną rocznicę powstania styczniowego. Mówił, że wówczas - półtora wieku temu - ludzie przez dwa lata z bronią w ręku walczyli o swoją godność i niepodległość Polski. - Duchowieństwo odegrało tu bardzo ważną rolę, z ambon głosząc patriotyczne kazania, wzywając do walki, pełniąc posługę duszpasterską przy powstańczych oddziałach czy organizując na plebaniach szpitale polowe lub po prostu goszcząc zgłodniałych i utrudzonych żołnierzy - wyjaśnił Robert Grudzień, muzyk, kompozytor autor projektu "Każdemu marzy się wolność".
Od roku w kościele św. Stefana znajdują się relikwie św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, świętego kapłana, niezłomnego biskupa i żarliwego patrioty. W przyszłości świątynia ma być sanktuarium polskich świętych i błogosławionych. W panteonie są już relikwie bł. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Relikwie są kolejnym nawiązaniem do tego, że kościół jest pomnikiem Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, stąd idea stworzenia "Ołtarza Ojczyzny". W centralnej części prezbiterium znajduje się tabernakulum wykonane z brązu i mosiądzu, z krzyżem z czarnego dębu, pochodzącego sprzed ponad 2 tys. lat. Wokół tabernakulum rozmieszczono prostokątne, złocone szkatułki z relikwiarzami, przygotowanymi na relikwie polskich świętych błogosławionych.
Kościół na radomskim Idalinie zbudowano jako wotum wdzięczności Prymasowi Tysiąclecia. Cześć kardynałowi Wyszyńskiemu oddano przez fakt uformowania bryły świątyni na wzór rzymskiej bazyliki Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, która była tytularnym kościołem kardynalskim Prymasa Polski.