Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: bł. Rafał Chyliński, prezbiter
Dziś jest: Czwartek, 02 grudnia 2021

KULTURA

Tydzień z kulturą chrześcijańską

piątek, 27 września 2013 09:25 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Spotkanie autorskie z Hanną Suchocką, ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej, projekcja filmu "Bella", czy "Kiermasz Książki Katolickiej" - to wszystko odbędzie się w ramach Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej "Cultura Porta Fidei" w Radomiu. Tydzień potrwa od 6 do 13 października.

Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" w Radomiu proponuje między innymi projekcje filmu "Bella" w reżyserii Alejandro Monteverde. Jakub Mitek z Resursy podkreślił, że film oprócz bardzo interesującej treści ma również ciekawy kontekst, jeśli chodzi o jego powstanie i dystrybucję. - Otóż współproducentem jest Eduardo Verastegui - występujący również w jednej głównych ról meksykański aktor, który robił obiecującą karierę w amerykańskim przemyśle filmowym, bazując na swoim anturażu playboya. Doświadczył jednak nawrócenia i zaangażował się w działalność w Kościele Katolickim. Dzięki temu "Bella" porusza bardzo ważne i żywotne problemy moralne, promując chrześcijańską wizję miłości. Ze względu na promowanie chrześcijańskich wartości film miał również problemy z dystrybucją w Polsce. W Radomiu nie był jeszcze oficjalnie pokazywany w kinach. Dlatego postanowiliśmy go ściągnąć od słowackiego dystrybutora - powiedział Jakub Mitek. Resursa proponuje dwa terminy: 9 października o godz. 12.00 lub 18.00, albo 11 października o godz. 18.00.

Inauguracja Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej odbędzie się 6 października. O godzinie 18.00 będzie Msza święta w radomskiej katedrze. W programie jest liturgiczne wykonanie Mszy G-dur, D.167 Franciszka Schuberta. 7 października o 18.30 odbędzie się wernisaż wystawy "Droga ikony", czyli opowiadanie o ikonopisaniu, warsztaty ikonopisania. To wszystko odbędzie się w kościele Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu. 8 października o 18.30 w kościele Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu odbędą się "Rzymskie pasje", czyli spotkanie autorskie z Hanną Suchocką, ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej. 9 października o 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy "Sacrum w architekturze" malarstwa Jacka Wojtysiaka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu.

10 października w godzinach od 10.00 do 14.30 odbędzie się przegląd teatrów amatorskich w Resursie. W programie: "Poszukiwanie Boga" - etiuda w wykonaniu grupy teatralnej "Żywe Słowo" w V LO im. R. Traugutta w Radomiu, "Porozmawiajmy o życiu i śmierci" w wykonaniu uczniów Zespołu Szkól Samochodowych, według Krzysztofa Bizio, "Rozmowa z diabłem doktora Lutra w Wartburgu 1521" - monodram Radosława Siary z "Teatru Poszukiwań" na podstawie tekstu Leszka Kołakowskiego, "Jeden dzień z życia gimnazjalisty Januszka" - Teatr Scene z Katolickiego LO w Radomiu, na podstawie utworu Sebastiana Równego i "Modlitwa Heloizy" - monodram Karoliny Skrzek na podstawie tekstu Leszka Kołakowskiego. Tego samego dnia o 16.30 zaplanowano "Rodzime sacrum" - wernisaż wystawy fotografii Pawła Putona w Miejskiej Bibliotece Publicznej, zaś o 17.00 "Franciszek i Jan Paweł II – tak różni i tak podobni", czyli spotkanie z Grzegorzem Polakiem, dziennikarzem i publicystą. 10 i 11 października w godzinach od 9.00 do 18.30 odbędzie się "Kiermasz Książki Katolickiej" przygotowany przez Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne z Radomia w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

11 października o 18.00 "Symbolika chrześcijańska" przygotowano wernisaż wystawy malarstwa Moniki Mazur w Resursie, a o 19.00 "Księga Hioba" monodram Stanisławy Celińskiej w kościele św. Jana Chrzciciela w Radomiu. 12 października odbędzie się o 17.00 "Wiara" - spektakl na podstawie poezji Jerzego Lieberta, Karola Wojtyły i Zbigniewa Herberta w wykonaniu Teatru Seminaryjnego Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Zaś 13 października o 18.00 "Uwewnętrznienie. Mysterium" odbędzie się spektakl na podstawie hymnów maryjnych Romana Brandstaettera w Zespole Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga w Radomiu. Organizatorzy zachęcają do zwiedzenia wystawy prezentowanej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu: "Władysław Paciak (1903-1983) Malarstwo i rysunek w 110.rocznicę urodzin i 30. śmierci". Wystawa prezentuje dorobek artystyczny jednego z najwybitniejszych księży artystów związanych z Radomiem. Partnerami Tygodnia są: Grupa „Droga Ikony”, Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa A. i Andrzeja S. Załuskich w Radomiu, Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu, Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”, Parafia Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu, Parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Radomiu, Parafia pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu, Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu, Polskie Wydawnictwo Encyklopedyczne (Polwen), Radomska Orkiestra Kameralna, Wyższe Seminarium Duchowne w Radomiu, Zespół Szkół Muzycznych imienia Oskara Kolberga w Radomiu. Patronem medialnym jest Radio Plus Radom.