Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Mateusz, Apostoł i Ewangelista
Dziś jest: 21 września 2020

KULTURA

Wejdź w buty dziadka i wygrywaj!

piątek, 15 września 2017 23:12 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Rozmowy, spacery, gra w piłkę. Co można jeszcze zrobić z dziadkiem? Można nagrać film i wygrać festiwal.

 

Fundacja Jaskółki.pl zaprasza do udziału w Międzypokoleniowym Festiwalu Filmowym KAMERA, AKCJA pt.: W butach mojego dziadka. - Chodzi o to, aby przybliżyć młodzieży świat pokolenia ich dziadków i dać możliwość zauważenia  bogactwa ich wiedzy i doświadczenia życiowego. Chodzi o to, aby młodzież spojrzała oczami seniorów i przez pryzmat ich doświadczenia miała możliwość dostrzeżenia tego, co najważniejsze - mówi założyciel Fundacji Jaskółki.pl Dariusz Adamczyk. Do odkrycia tego świata zachęca filmowiec wiceprezes fundacji Jeremiasz Nowak-Morales. Wspomina swoją osobistą relację z dziadkiem, w której z początku nieco "mijali się", ale przyszedł moment poznania. - Gadamy dwie godziny i dziadek opowiada takie rzeczy, że patrzę, co to jest za człowiek, co on do mnie mówi. To jest tak ciekawe i niesamowite, jaki on jest mądry - opowiada Jeremiasz Nowak-Morales. To jest wejście w buty dziadka. A po co to wszystko? - To możlwość rozwoju siebie, własnej osobowości, rozwoju również umiejętności, jak też zainteresowania sztuką filmową. To też możliwość fajnego spędzenia czasu z rodziną - zauważa Dariusz Adamczyk.

Projekt adresowany jest przede wszystkim do młodzieży w wieku od 10 do 19 lat, ale i do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Można wziąć udział indywidualnie lub w grupie. Jest też kategoria otwarta dla wszystkich. Podstawowe zadanie to nakręcenie jednego filmu komorką, kamerą, czymkolwiek... i w dowolnej formie. Mogą to być filmy śmieszne lub poważne, fantastyczne lub realistyczne. - To mogą być teledyski, sondy. To może być wywiad, wywiad fantastyczny. Załóżmy, że dziadek lubi "Potop" i dzieciaki przebierają go i robią z nim wywiad,  a być może to dziadek zrobi z nimi wywiad i zabawi się w reportera - podaje przykłady wiceprezes Fundacji Jaskółki.pl. Trzeba oczywiście trzymać się tematu i zmieścić w czasie od 30 sek do 3 minut. Pomocą w zadaniu będą warsztaty filmowe, które ruszają już 18 września. Codziennie na stronie internetowej http://www.kameraakcja.net/ publikowany będzie jeden materiał i tak aż do 30 września.

Już można się zgłaszać. Najlepiej zrobić to do końca września, ponieważ do 10 października trzeba będzie oddać pracę. 17 października ogłoszona zostanie lista finałowa filmów. 10 dni później odbędzie się właśnie wielki finał w radomskim Multikinie. To prawdziwa gala z pokazem filmów, znamienitymi gośćmi ze świata klutury, filmu i nie tylko. Publiczność będą stanowili oczywiście też seniorzy. Będzie wiele nagród, bo jest wiele kategorii m.in. za najlepszą historię, najciekawszy pomysł, za najlepsze zdjęcia, czy nagroda otwartego filmu. Jak podkreślają organizatorzy liczy się pomysł, zaangażowanie, nie tylko technika.

Szczególy na http://www.kameraakcja.net i https://web.facebook.com/kameraakcja.net/. Festiwalowi patronuje Radio Plus Radom.