Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Jerzy, męczennik
Dziś jest: Środa, 24 kwietnia 2024

KULTURA

Wyśpiewają Niepodległą

piątek, 10 listopada 2017 13:03 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. B. Chęć
Jakub Szczechowski

To będzie nie tylko koncert, ale wspólne śpiewanie pieśni żołnierskich i patriotycznych. W niedzielę w Oratorium św. Filipa Neri w Radomiu odbędzie się widowisko słowno-muzyczne "Wyśpiewana Niepodległa. Historia nutami pisana."

Uczestnicy przeprowadzeni zostaną słowem i śpiewem po polskiej drodze do wolności. Przypomniane zostaną ważne wydarzenia z historii ojczystej od 1795 do 1989 roku. Wystąpią: uczniowie Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego i Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Filipa Neri w Radomiu, Orkiestra Wojskowa w Radomiu i zespół muzyczny Mateusza Murawskiego. Koncert odbędzie się już po raz piąty. - Pomysł był prosty. Akademie "ku czci" są po prostu nudne. Każda akademia z okazji 11 listopada wiała olbrzymią nudą. Należało zrobić coś, żeby było radośniej. Na początku to każda klasa przygotowywała swoją piosenkę, uczniowie się przebierali, ale było to tak żywo odebrane, że postanowiliśmy wyjść z tym projektem na zewnątrz - opowiada Magdalena Wojtkiewicz, polonistka w KLO.

Od początku udział w tym projekcie bierze Emilia Kidyba. - Każda klasa losowała swoją piosenkę. To wyglądało dosyć zabawnie. Każdy wczuwał się. Było trochę śmiechu, a przy niektórych piosenkach nawet łez - wspomina licealistka.

- To jest spotkanie z historią, którą pielęgnujemy i z którą chcemy się łączyć. Chcemy pamiętać o tym, co było piękne i o wartościach, o które walczyli nasi przodkowie - mówi Liliana Peć, która najbardziej lubi śpiewać "Czerwone maki na Monte Cassino".

Koncert ewoluuje, zmienia swoje oblicze, - Na początku była to lekcja historii, teraz będzie to spotkanie z duchami z przeszłości. Za każdym razem wygląda to trochę inaczej, ale za każdym razem jest to bardzo ciekawe - mówi Karolina Bińkowska, która odpowiada za warstwę słowną widowiska.

Współprowadzącym wydarzenie będzie po raz pierwszy Mateusz Kunert. - To zaszczyt, że będę mógł opowiadać o historii. Nigdy nie można zapominać o tym, co wydarzyło się 99 lat temu - podkreśla.

Młodzież z Katolika zapytaliśmy co oznacza dziś patriotyzm.

Widowisko rozpocznie się o godz. 16 w oratorium przy ul. Grzybowskiej 22. Wstęp jest wolny. Wydarzeniu patronuje Radio Plus Radom.