Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Urszula, dziewica i męczennica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Radom (Św. Piotra)
Dziś jest: Czwartek, 21 października 2021

KULTURA

O niezłomnym żołnierzu

czwartek, 01 lutego 2018 14:51 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. http://www.parafiakrzyza.zwolen.com.pl
Jakub Szczechowski

W niedzielę w Zwoleniu odbędzie się premiera filmu „Komendant Zagończyk”.

 

Radom szczepienia

Bohaterem obrazu jest Franciszek Jaskulski "Zagończyk", żołnierz Armii Krajowej i antykomunistycznego Związku Zbrojnej Konspiracji. Prowadził działania także w rejonie Zwolenia. Został stracony 19 lutego 1947 roku, trzy dni przed ogłoszeniem amnestii. Przez długi czas jego historia, tak jak i innych żołnierzy niezłomnych, była tematem tabu.

Scenarzystą i reżyserem filmu jest znany radomski historyk Przemysław Bednarczyk. Scenariusz powstał na podstawie książki Ryszarda Śmietanki Kruszelnickiego, historyka z kieleckiej delegatury IPN, a także na podstawie akt i dokumentów przechowywanych w Instytucie Pamięci Narodowej. W produkcję zaangażowanych było ok. 200 osób. Wystąpiły grupy rekonstrukcji historycznej z Kielc, Radomia, Przasnysza, Warszawy, Kozienic i Puław, a jedna z największych inscenizacji dotyczy bitwy pod Zwoleniem. Film został zrealizowany przy wsparciu Fundacji Enea Film

Premiera odbędzie się o godzinie 18 w Centrum Regionalnym przy Nekropolii Jana Kochanowskiego w Zwoleniu. Oprócz pokazu filmu będzie można obejrzeć wystawę Cezarego Imańskiego „Bitwa pod Zwoleniem - 15.06.1946” oraz wysłuchać mini koncertu Krzysztofa Paducha, 11-letniego zwycięzcy wielu prestiżowych konkursów akordeonowych i stypendysty Fundacji Enea.