Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Jerzy, męczennik
Dziś jest: Środa, 24 kwietnia 2024

KULTURA

Piknik rodzinny "Muzeum dla Niepodległej"

środa, 25 kwietnia 2018 07:55 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: Muzeum Wsi Radomskiej
Elżbieta Warchoł

Muzeum Wsi Radomskiej zaprasza 28 kwietnia na piknik rodzinny!

W programie pikniku, który odbędzie się w sobotę, 28 kwietnia w Muzeum Wsi Radomskiej od godz. 14 do 18 : - widowisko historyczne „Obywatele 1918”. Widowisko z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, składać się będzie z trzech scen opatrzonych komentarzem lektorskim, ukazujących epizody z życia mieszkańców wsi polskiej (ze szczególnym wyeksponowaniem wsi radomskiej) w latach I wojny światowej i walk o granice Rzeczypospolitej. Sceny z udziałem aktorów i rekonstruktorów odwoływać się będą do konkretnych wydarzeń historycznych oraz losów konkretnych bohaterów w tym: synów chłopskich – uczestników walk o niepodległość z radomskiego oraz przywódców ruchu ludowego w tym Wincentego Witosa. W warstwie narracyjnej widzowie dowiedzą się o udziale chłopów z radomskiego w walkach Legionów Polskich a później w szeregach odrodzonego Wojska Polskiego w walkach o granice II Rzeczypospolitej. Ukazane zostanie również zaangażowanie mieszkańców wsi w tworzeniu zrębów niepodległego życia państwowego w wymiarze społecznym i politycznym. Poszczególne sceny opatrzone zostaną motywami muzycznymi ze znanych polskich produkcji filmowych o tematyce wiejskiej. - wernisaż wystawy "20 lat współpracy Muzeum Wsi Radomskiej z Samorządem Województwa Mazowieckiego"

- wernisaż wystawy „By żyć w Polsce. Chłopi w walce, obronie i budowie Niepodległej”. Wystawa przygotowana przez Muzeum zaprezentuje szeroki wymiar zagadnień związanych z tematem. Omówione zostaną treści związane z ruchem chłopskim, a szczególnie jego stosunkiem do kwestii niepodległościowej, zaangażowaniem w działalność organizacji i związków politycznych, wojskowych i społecznych, udziałem w walce o kształt granic nowej Polski. Przedstawione zostaną formy, które kreowały ducha wolnościowego (obchody rocznicowe wydarzeń historycznych, miejsca upamiętnień). Podjęta zostanie także problematyka sytuacji chłopskiej po odzyskaniu niepodległości oraz udział tej warstwy społecznej w życiu politycznym kraju.

- konkursy rodzinne

- potańcówka

Wystąpi Kapela Kwapińskiego, która jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, zdobywanych podczas konkursów, spotkań i przeglądów muzyki tradycyjnej. Największym sukcesem było zwycięstwo w przeglądzie kapel ludowych w Przysusze w 1984 roku oraz zdobycie nagrody specjalnej i drugiego miejsca w konkursie kapel weselnych odbywającym się rok później. Zdzisław Kwapiński jako skrzypek, dwukrotnie uhonorowany został najwyższą nagrodą podczas prestiżowego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w kategorii soliści instrumentaliści. Wydarzenie objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika