Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leon IX, papież
Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024

KULTURA

Powrót do dzieciństwa

czwartek, 10 maj 2018 15:38 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. http://www.muzeum.edu.pl
Jakub Szczechowski

O ile kiedyś lektury szkolne mogły nam się kojarzyć z ocenami i wypracowaniami, o tyle teraz mogą budzić sentyment i przywoływać dziecięce wspomnienia. Jutro o godz. 17 otwarta zostanie w Muzeum im. J. Malczewskiego wystawa "Barwy dziecięcych losów. Mali bohaterowie lektur w kulturze i sztuce".

W muzeum spotkamy Janka Muzykanta, Antka, Stasia i Nel, ale też Tomka Sawyera czy Małego Księcia. Poznamy jak wyglądał ich świat. - Wystawa poprzez swoją wielowątkowość poruszanych tematów oraz różnorodność eksponatów m.in. z zakresu kultur pozaeuropejskich, etnografii Polski, malarstwa XIX i XX-wiecznego, judaiki, XIX-wiecznych archiwaliów skierowana jest nie tylko do dzieci i młodzieży szkolnej, ale także do odbiorcy dorosłego - mówi współautorka wystawy Agnieszka Kozdęba.

Na wystawie zgromadzonych zostało ponad 600 eksponatów i składa się z kilku części.

- Rozpoczynamy wsią polską XIX w. Przywołujemy "Janka Muzykanta", "Antka" i "Tadeusza" Elizy Orzeszkowej. To odtwarzamy wiejską chatę z jej wyposażeniem. Dajemy też symbole tych bohaterów, czyli maleńkie skrzypki, wykonane ręcznie i wiatrak, czyli coś co bardzo chętnie robił Antek, a także maleńki warsztat rzeźbiarski z autentycznymi dłutami - mówi druga autorka Ilona Pulnar-Ferdjani. 

 Kolejna przestrzeń to obrazy. Muzeum zaprezentuje dzieła m.in. Wojciecha Kossaka, Tadeusza Makowskiego, Zygmunta Waliszewskiego czy Józefa Mehoffera. Dalej mamy klasę szkolną. - Mamy fantastyczne eksponaty z Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, ponieważ nawiązujemy w tej przestrzeni do "Syzyfowych prac", choć nie tylko. Klasa szkolna przewijała się przez mnóstwo lektur, omawianych w szkole m.in. "Ferdydurke" czy "Ania z Zielonego Wzgórza" albo "Sposób na Alcybiadesa" - opisuje Ilona Pulnar-Ferdjani.

Eksponaty z Ameryki Północnej znajdziemy w części poświęconej Tomkowi Sawyerowi. Jest tam laska wodzowska czy fajka pokoju. Bardzo ciekawie jest także w przypadku "W pustyni i w puszczy". Warto zatrzymać się przy broni czy stroju Masaja.

Jest też miejsca na nie tak odległą rzeczywistość. Autorki sięgnęły po "Jeżycjadę" Małgorzata Musierowicz. Prezentowane jest miejskie mieszkanie z lat 70-tych, 80-tych. - Dalej jest judaika, czyli "Mendel Gdański". Mamy fantastyczne eksponaty z Muzeum Lubelskiego w Lublinie i z naszej kolekcji m.in. świeczniki chanukowe i cały szereg przedmiotów związanych z modlitwą jak Tora, ubranie na Torę, jady - kontynuuje Ilona Pulnar-Ferdjani. Ostatnia część to przedstawienie XIX-wiecznej Warszawy w nawiązaniu choćby do "Katarynki".

Wystawa będzie prezentowana do końca roku. Patronuje jej Radio Plus Radom.