Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Wacław, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Lisów
Dziś jest: Wtorek, 28 września 2021
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 208.

KULTURA

Ks. Paciak będzie miał tablicę w rodzinnym kościele

czwartek, 03 października 2013 09:43 / Autor:

W najbliższą niedzielę w południe w kościele św. Wawrzyńca we Wrzosie w gminie Przytyk odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa wybitnego malarza,  ks. Władysława Paciaka.

Radom szczepienia

 Tablica znajdzie swoje miejsce w kruchcie głównej kościoła. Uroczystość połączona będzie z Mszą Św. w intencji ks. Paciaka w 30. rocznicę jego śmierci, która przypada dokładnie w niedzielę. Po Mszy Św. nastąpi zapalenie zniczy i złożenie kwiatów na grobie kapłana na miejscowym cmentarzu. W uroczystości weźmie udział rodzina ks. Paciaka. 

Natomiast 12 października o godz. 16 w "Galerii Wieża" przy kościele p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie odbędzie się wernisaż wystawy "Ksiądz Władysław Paciak w hołdzie Janowi Pawłowi II". Kolekcja pochodzi ze zbiorów Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu oraz z kolekcji rodzinnej artysty. Obejmuje prace z cyklu "Jan Paweł II w Polsce" z 1979 roku poświęcone pierwszej papieskiej pielgrzymce do kraju, namalowane przed jeje rozpoczęciem oraz retrospekcje. Wernisaż zostanie ubogacony recitalem organowym w wykonaniu Emanuela Bączkowskiego. Wystawa czynna  będzie od 13 do 27 października poza poniedziałkami.

W tym roku obchodzimy 110. rocznicę urodzin i 30. rocznicę śmierci ks. prof. Władysława Paciaka. Był kapłanem, artystą. Urodził się we wsi Potkanna w parafii Wrzos 23 kwietnia 1903 roku. Święcenie kapłańskie otrzymał 25 maja 1929 roku w Sandomierzu. Ukończył teologię i historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1952 roku aż do śmierci mieszkał i tworzył przy kościele p.w. Opieki NMP w Radomiu. Jest autorem kilkunastu tysięcy prac malarskich. Zmarł w Radomiu 6 października 1983 roku i zostal pochowany na cmentarzu we Wrzosie. 

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.