Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maria od Krzyża Helena MacKillop, zakonnica
Dziś jest: 08 sierpnia 2020

KULTURA

FOSA 2. Spotkanie trzecie

wtorek, 17 lipca 2018 09:54 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: MOK Amfiteatr
Elżbieta Warchoł

MOK Amfiteatr zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu FOSA pełna kultury

Podczas trzeciego weekendu Fosy wybierzemy się w podróż do barwnych Indii, przybliżymy egzotykę kraju pełnego kontrastów, weźmiemy na warsztat muzykę i charakterystyczny taniec w przepięknych sari. Będzie okazja do stworzenia przepięknych prac plastycznych z mandalą w roli głównej. Nie może zabraknąć feerii smaków, zapachów i kolorów – zanurzymy się zatem w dodające intensywności daniom przyprawy i proszki holi - zapowiada Katarzyna Wiśniewska z MOK Amfiteatr. Gościem z najwyższej (dosłownie!) półki będzie himalaista Rafał Fronia. Opowie o zimowej wyprawie na K2 i zmrozi krew w żyłach zdjęciami! O swojej miłości od drugiego wejrzenia (do Indii, rzecz jasna) opowie podróżniczka i miłośniczka jogi - Ewa Rumieńczyk. Wspólnie popracujemy nad choreografią rodem z Bollywood, a na deser (jakże smakowity i orientalny!) koncert zespołu Dikanda, który tworzy „Muzykę Czterech Stron Wschodu” i część tekstów śpiewa… w wymyślonym przez siebie języku!

*„Jak zdobyć tę Górę? Nie wystarczy przybyć i zobaczyć, aby zwyciężyć. Trzeba się trochę pomęczyć, a zmęczeni i tak liczyć będziemy na łut szczęścia, na uśmiech losu, na ciszę wiatru. Jak sprawić, by jet stream zapomniał o tej i tak już zapomnianej przez ludzi i bogów dolinie? Naszym orężem staje się cierpliwość. Lecz wrogiem jest płynący nieubłaganie czas. Tu wszystko się plącze, staje niejasne, do głosu dochodzą obawy i lęki, które musimy pokonać. Trwa walka o kolejne metry Góry”. Specjalnie dla uczestników „Fosy pełnej kultury”, Rafał Fronia podzieli się swoimi doświadczeniami z udziału w wyprawie: „Anatomia Góry, to opowieść o tym jak wyglądała Zimowa Narodowa Wyprawa na K2. Co sprawiło, że ponieśliśmy porażkę i jaki mamy plan na to, by tę Górę zdobyć. To relacja z trekkingu, wspinania i życia obozowego pod Górą Gór.”Rafał Fronia – związany z Sudeckim Klubem Wysokogórskim. Uczestnik wielu wypraw w góry najwyższe, w tym zimowej wyprawy PZA PHZ na Broad Peak 2010/2011 oraz innych m.in. na Nanga Parbat, Dhaulagiri, Pik Lenina i Baruntse. Wszedł na Gasherbruma II oraz samotnie na Lhotse. Himalaista podczas Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 2017-2018 uległ wypadkowi, gdy szedł Drogą Basków do obozu pierwszego na wysokości 5900 metrów. Spadający kamień uderzył go w przedramię, podejrzewano złamanie.

Ewa Rumieńczyk: Indie, czyli miłość od drugiego wejrzenia.

Indie to mnogość wszystkiego. Kolorów, zapachów, smaków, ludzi, sytuacji. To upalne miasta, duszne pokoje, głośne ulice. To jedzenie rękami i spotykanie na swojej drodze ludzi i sytuacji, które dotykają do samej głębi. To również lęk i poczucie osamotnienia w wielomilionowym tłumie, jeżeli próbujesz zrozumieć je po europejsku. Jeżeli chcesz zrozumieć. Bo Indii nie można zrozumieć. Jeżeli wybierasz się lub marzysz o podróży do Indii, zapomnij o swoich oczekiwaniach. Zrezygnuj z konkretnego planu na zwiedzanie.Nawet jeżeli będzie to kilkanaście dni i harmonogram wypełniony po brzegi, spróbuj zatrzymać się i doświadczać wszystkimi zmysłami. Wszystko to, co znajduje się w człowieku, zostaje tam zwielokrotnione i bardziej wyraźne. Moje pierwsze, miesięczne spotkanie z północną częścią tego kraju w 2015 roku, to początkowo jedno wielkie rozczarowanie, złość i lęk. Wszysko oprócz jedzenia, które zawsze było dla mnie doskonałe, było nie tak, jak wyobrażałam sobie. Ale Indie były uparte. Wierciły powoli i sukcesywnie dziurę w brzuchu i cierpliwie chciały złamać mój opór. Cóż, udało się. W styczniu 2018 roku wróciłam. Dwumiesięczna podróż od początku była dla mnie totalnym zaprzeczeniem działania według planu. Ale tym razem poddałam się. Podążając za wydarzeniami i "przypadkami" na swojej drodze dostałam tak dużo, jak mogłabym sobie tylko zamarzyć. Zakochałam się w życiu. Indie otwierają umysł i serce, pozwalają doświadczyć tego, co w danej chwili najbardziej jest karmiące. Wystarczy, że poddasz się temu rytmowi i podążysz z zaufaniem. To tak jak w życiu.

PROGRAM WEEKENDU:

SOBOTA, 21 lipca

godz. 16 – Na bazar! [Małe Indie]

godz. 16.20 – Joga na trawie [warsztaty]

godz. 17 – Joga śpiewu [warsztaty z Jakubem Biedrzyckim]

godz.18 – Sari – jak to się wiąże? [warsztaty]

godz. 18 – Kathak – jak to się tańczy? [warsztaty]

godz. 18.10 – Indie – miłość od drugiego wejrzenia [spotkanie z Ewą Rumieńczyk]

godz. 20 – DIKANDA [koncert]

NIEDZIELA, 22 lipca

godz. 16 – No to mandala! [warsztaty plastyczne]

godz. 17 – Anatomia góry K2 [spotkanie z Rafałem Fronią]

godz. 17 – Przyprawmy to! [warsztaty kulinarne]

godz. 19 – Bollywood! [warsztaty taneczne + wspólny pokaz]

WSTĘP NA WSZYSTKIE WYDARZENIA JEST WOLNY. Projekt "Fosa pełna kultury" dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z dotacji celowej Gminy Miasta Radomia. (za: MOK Amfiteatr)

Zapraszamy do nas: