Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

KULTURA

Oberek, polka i pogładzić!

niedziela, 12 sierpnia 2018 21:43 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł / Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Kolejna "Potańcówka pod dębem" połączona tym razem z promocją płyty „Kapela Pańczaków i Adama Tarnowskiego” odbyła się w niedzielę w Muzeum Wsi Radomskiej. Wydarzenie przyciągnęło wielu miłośników sztuki ludowej.

Wydawnictwo „Kapela Pańczaków i Adama Tarnowskiego” dokumentuje muzykę instrumentalną regionu radomskiego w wykonaniu pochodzącego z Domaniowa skrzypka Adama Tarnowskiego oraz braci: harmonisty Czesława Pańczaka i barabanisty Józefa Pańczaka z Sadów. Wszyscy troje wyrośli w muzyce wiejskiej, dzięki czemu materiał nagraniowy zamieszczony na płycie pozwala na uzyskanie obrazu tradycyjnych melodii w ich oryginalnym brzmieniu, granych bez żadnych modyfikacji oraz uproszczeń.

Muzycy zgodnie podkreślają, że muzyka ludowa sama w sobie jest piękna, ale najpiękniejsza jest muzyka ludowa regionu radomskiego. Cieszą się również z tego, że Muzeum Wsi Radomskiej to właśnie im zaproponowało nagranie płyty. W rozmowie z nami opowiedzieli o powstawianiu płyty oraz sesji zdjęciowej, która towarzyszyła przedsięwzięciu. Jak przekonują, tego typu działania są niezbędne do zachowania kultury regionu radomskiego:

Płyta „Kapela Pańczaków i Adama Tarnowskiego” jest drugim z kolei wydawnictwem promującym tradycyjną muzykę wiejską regionu radomskiego, wydaną przez Muzeum Wsi Radomskiej. - Warto nagrywać, pielęgnować takie rzeczy. Jest coraz mniej młodych muzykantów. Nasi panowie są w sędziwym wieku, jeśli kiedyś ich zabraknie, razem z nimi odejdzie ich muzyka. Dlatego jest to dla nas takie ważne - mówi Ilona Jaroszek - dyrektor radomskiego skansenu:

Potańcówka połączona z promocją płyty przyciągnęła do Muzeum Wsi Radomskiej wielu miłośników folkloru. Zgodnie twierdzą, że trzeba robić wszystko, aby kultura i sztuka ludowa nie zaginęły:

Płytę w studiu Radia Plus Radom nagrał Robert Kłos, który zadbał o odpowiednie brzmienia. Fotografie wykonał radomski fotograf Szymon "Fotak" Wykrota, a o muzykantów podczas sesji zdjęciowych troszczyła się Aleksandra Żytnicka z Muzeum Wsi Radomskiej.