Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Wacław, męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Lisów
Dziś jest: Wtorek, 28 września 2021

KULTURA

Poznaj świat- Chiny

piątek, 04 października 2013 11:02 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza od niedzieli, 6 października do zwiedzania nowej wystawy pt: Poznaj świat- Chiny.

Radom szczepienia

Wystawa Poznaj świat- Chiny jest pierwszą z cyklu wystaw etnograficzno- podróżniczych przybliżających życie codzienne, kulturę i sztukę odległych krajów świata- wyjaśnia Agnieszka Kozdęba, autorka wystawy. Na wystawie w Muzeum Sztuki Współczesnej zostaną zaprezentowane zabytki wypożyczone z kilku muzeów z Polski: z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz od prywatnych kolekcjonerów- dodaje Agnieszka Kozdęba.
Wystawa składa się z kilku części.
W części poświęconej życiu codziennemu zobaczymy stroje m. in. chałat i kaftan. Na szczególną uwagę zasługują zaledwie kilkucentymetrowe tzw. lotosowe buciki. Początkowo zwyczaj krępowania dziewczynkom stóp pojawił się za czasów panowania dynastii Tang (ok. 10 w.) wśród wyższych klas społecznych, później rozlał się na całe Chiny i był popularny aż do 1949 r. kiedy to pod karą śmierci zabroniono tego procederu. Zwyczaj ten był wyznacznikiem statusu społecznego oraz gwarantem dobrego zamążpójścia. Oprócz bucików lotosowych na wystawie będzie można zobaczyć buciki mandżurskie na 12 cm koturnie, oraz interesujące sandały ze słomy ryżowej wykonane przez kobiety z plemienia Long Hair zamieszkującego tereny tzw. Smoczego Grzbietu w południowych Chinach- wyjaśnia Agnieszka Kozdęba z radomskiego Muzeum.
Chiny kojarzą się nieodzownie z jedwabiem. Na wystawie zaprezentujemy m.in. 6 haftowanych jedwabnych tkanin jedwabnych tworzących przypuszczalnie parawan z 19 w. oraz różnorodną grupę jedwabnych haftów ręcznych z przełomu 19/20 w.
Nie zabraknie ciekawostek, by wymienić kilka: np. szumak, czyli przyrząd do odprowadzania moczu niemowlęcia dla chłopca, naczynie na węgle do grzania rąk, podkładka pod fryzury, nauszniki, obrazek malowany na liściu. Interesujące są również klatki na świerszcze, w tym jedna wykonana z rogu bawoła. Dzieci strącały świerszcze z drzew a następnie wystawiały je do pojedynków.
Wartym uwagi jest kompas do feng shui z przełomu 19/20 w.
Zobaczymy również lalki teatru cieni wykonane z polichromowanej skóry, lalki teatralne, maski opery chińskiej. Kolekcje fajek opiumowych. Kilka zestawów do kaligrafii- zapowiada autorka wystawy.
Całość uzupełniają zwoje w tym dwa zwoje z przełomu 18/19 w., drzeworyty z przełomu 19/20 w., oraz tzw. drzeworyty noworoczne, wycinanki. Druga część wystawy traktuje o obrzędach pogrzebowych i religijnych. Wśród najbardziej cennych jest pełnoplastyczna rzeźba z przełomu 18/19 w. mistrza Lao Tse legendarnego założyciela taoizmu. Jest to niezwykle cenny, rzadki i autentyczny posąg sakralny o bezcennej wartości ikonograficznej i poznawczej (należący do Muzeum im. J. Malczewskiego). Zobaczymy wielkie rytualne talerze Rolmo z 19 w. unikalny zabytek sztuki ludwisarskiej, znakomicie wykonane, doskonale brzmiące wypożyczone z Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Kilka obrazów na desce - feretronów buddyjskich- informuje Agnieszka Kozdęba.
W tej części zaprezentujemy również kaftan wraz z czapką mnicha buddyjskiego z l. 30. XX w. , niezwykle kolorową zapaskę mnicha buddyjskiego z tegoż samego okresu oraz kilka haftowanych tkanin świątynnych.
Niespotykane w naszej kulturze są zestawy ofiar pogrzebowych wraz z tzw. piekielnymi pieniędzmi, które przeznaczone są do rytualnego spalenia. Chińczycy wierzą bowiem, iż wszystko to co zostanie spalone tu na ziemi przez bliskich będzie cieszyło zmarłego w zaświatach i będzie mu pomocne. Stąd zobaczymy papierowy zestaw pogrzebowy przeznaczony dla kobiety a w nim papierowe pierścionki, sukienkę, papierowy telefon komórkowy a nawet papierową kartę kredytową. Drugi zestaw męski zawiera papierowe koszule, papierowe sztabki złota, papierowe sygnety, zegarki, etc.
W sumie będzie można zobaczyć ok. 300 eksponatów od przełomu 18/19 w. do czasów współczesnych- wyjaśnia autorka wystawy.
Dzięki nawiązanej współpracy z Ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej wystawie Poznaj świat – Chiny będzie towarzyszyła wystawa fotograficzna składająca się z kilkudziesięciu zdjęć ukazujących piękno przyrody i krajobrazu Chin oraz przybliżająca najważniejsze odkrycia archeologiczne.
Wystawę można zwiedzać od 6 października do końca roku 2013 r.