Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Wincenty a Paulo              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jedlińsk
Dziś jest: Poniedziałek, 27 września 2021

KULTURA

Na inaugurację Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej

piątek, 04 października 2013 11:09 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

Msza Schuberta na inaugurację.

Radom szczepienia

W niedzielę, 6 października odbędzie się inauguracja Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej. Podczas Mszy św. w radomskiej katedrze o godz. 18 wysłuchamy liturgicznego wykonania Mszy G- dur Schuberta.
Wykonawcy:
Monika Świostek- sopran
Marek Szymański- tenor
Rafał Korpik- bas
Chór Camerata Iagellonica
Przygotowanie chóru: Włodzimierz Siedlik, Janusz Wierzgacz, Oleg Sznicar
Radomska Orkiestra Kameralna
Maciej Żółtowski– dyrygent
Współorganizator: Stowarzyszenie „Młyńska” Verum Bonum Pulchrum

„Naród jest wielką wspólnotą ludzi, których łączą różne spoiwa, ale nade wszystko własna kultura... Naród trwa w swojej duchowej substancji, duchowej tożsamości przez własną kulturę” (Jan Paweł II, Warszawa, 13.06.1987).

W ramach przygotowania do Dnia Papieskiego Wydział Duszpasterski Kurii Diecezji Radomskiej i Stowarzyszenie „Młyńska” Verbum Bonum Pulchrum w Radomiu, przy udziale także innych środowisk, w dniach 6-13 października 2013 r. organizuje w Radomiu Tydzień Kultury Chrześcijańskiej. Inauguracja odbędzie się 6 października o godzinie 18 w Katedrze Radomskiej Mszą Świętą z udziałem Radomskiej Orkiestry Kameralnej, chóru i solistów, którzy wykonają Mszę G- dur Franciszka Schuberta.

Msza G-dur, D.167 to druga spośród sześciu ukończonych łacińskich mszy Franciszka Schuberta, najbardziej szczera, osobista - i zarazem najpopularniejsza: Schubert pisał ją mając 18 lat, pomiędzy 2 a 7 marca 1815 roku w rodzinnym Lichtenthal na przedmieściach Wiednia. Pisał tak, jak mu w jego romantycznej duszy „grało”. Był urodzonym lirykiem - i właśnie fragmenty liryczne są tymi w jego Mszy, które pozostają w naszej pamięci. Msza G-dur nie była pomyślana jako kompozycja koncertowa, była typem mszy użytkowej, mającej ubogacać liturgię i w takiej właśnie formie zostanie zaprezentowana przez Radomską Orkiestrę Kameralną.