Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Wincenty a Paulo              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Jedlińsk
Dziś jest: Poniedziałek, 27 września 2021

KULTURA

Fotografie Artura Tabora

piątek, 04 października 2013 11:17 / Autor: Elżbieta Warchoł
Elżbieta Warchoł

Światłem malowane. Zdjęcia Artura Tabora w radomskim Muzeum.

Radom szczepienia

Dział Przyrody Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu zaprasza 4 października na otwarcie wystawy fotograficznej zdjęć Artura Tabora. Wernisaż o godz. 18 w Dziale Przyrody radomskiego Muzeum. Był on jednym z najwybitniejszych polskich fotografików przyrody. Zmarł przedwcześnie w trakcie wyprawy badawczej w Mongolii, w 2010 roku- wyjaśnia Marek Słupek, kierownik Działu Przyrody.
                                                                 

Plon wieloletniej pasji fotograficznej Artura to tysiące zdjęć i filmów, będących efektem niezwykłej determinacji  w dążeniu do uchwycenia wyjątkowych, perfekcyjnych kadrów i ujęć portretujących ulotny, nieznany, nierzadko odchodzący już w niepamięć, świat polskiej przyrody i zrosłych z nim pejzaży polskiej wsi – strzech, pobielonych ścian i kwitnących malw.
W prezentowanych na wystawie zdjęciach,  ajest ich 30, odnajdziemy światłem malowany las, spowity mgłą poranek z żurawiami w tle, badawcze i niemalże rozumne wejrzenia, spoglądających z portretów rysia, puszczyka, niedźwiedzia, susła,  rodzicielski (czasami syzyfowy) wysiłek karmiących pisklęta rudzika, czy remiza.

W niezwykły świat widziany obiektywem jego aparatu możemy się także zanurzyć wertując karty albumów: „Bug- Nadbużańskie Podlasie”,„Z Bliska i Z Daleka. Piła i Okolice”, „Kathmandu– szkice”, „Królestwo Dzikich Gęsi”, „Sowy Polski”, „Bug. Pejzaż nostalgiczny”,„Wisła– królowa rzek”

Dorobek twórczości Artura Tabora to także filmy: „Podlaski Przełom Bugu”, „Nadbużański Park Krajobrazowy”, „Góry Stołowe”, „Dolina Krasnej”, „W Obronie Rzeki”, „W Krainie Jodły, Buka i Tarpana”, „Małopolski Przełom Wisły”.  O ponadczasowej, unikalnej wartości jego prac świadczą liczne przyznane nagrody:  I nagroda jury fotografików na Międzynarodowym Festiwalu Mikrosfera w Białowieży we wrześniu 2002, Nagroda min. Ludomira Benedyktowicza w dziedzinie artystycznej, Grand Prix w konkursie fotograficznym „Łowca Polskiego” im. Włodzimierza Puchalskiego,  Nagrody w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej., Wyróżnienia w europejskim konkursie fotografii przyrodniczej „Europaischer Naturfotograf des Jahres” organizowanym przez GDT w Niemczech (2002, 2004, 2005), III miejsce w kategorii „Inne Zwierzęta” w międzynarodowym konkursie IFWP (International Federation of Wildlife Photography) (2002), Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie „Glanzlichter 2005 projekt natur & fotografie”, kategoria: skrzydlaci artyści.

W uznaniu zasług Senat Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył pośmiertnie Artura Tabora medalem „Dobro Rzeczypospolitej  Najwyższym Prawem”.
W pamięci osób, które go znały pozostał na zawsze jako pełen radości życia i empatii do świata i ludzi.
Serdecznie  zapraszamy w tą niezwykłą podróż do krainy malowanej kadrami jego zdjęć- zachęca Marek Słupek, kierownik Działu Przyrody radomskiego Muzeum.