Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: 10 kwietnia 2020

KULTURA

O historyku powstania styczniowego

niedziela, 04 listopada 2018 19:07 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Piotr Wdowski zaprezentował dziś książkę „Walery Przyborowski (1845-1913). Historyk powstania styczniowego”.

Promocja książki odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu jako część obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Piotr Wdowski podkreśla, że temat Walerego Przyborowskiego podsunął mu prof. Wiesław Caban – historyk UJK w Kielcach.

- Kiedy prof. Caban zaproponował mi po studiach napisanie doktoratu, to temat mógł być tylko jeden – Walery Przyborowski, bo jestem związany z Radomiem – tłumaczy dr Wdowski.

 

Autor podkreśla, że decyzja o podjęciu się tego tematu nie była łatwa.

- Nie mogłem odmówić, chociaż byłem przerażony. Robiłem wszystko, żeby jak najpóźniej zacząć tę pracę, chociaż interesowało mnie, co tam jest napisane. Kiedy już w to wszedłem, to nie mogłem już opuścić Walerego i jego publikacji – mówi Piotr Wdowski.

 

Praca nad książką trwała kilka lat, ze względu na liczne źródła historyczne, które nawiązują do tematu.

 

Piotr Wdowski jest absolwentem studiów historycznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. Stopień doktora nauk humanistycznych otrzymał na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jest nauczycielem historii. Działa w Stowarzyszeniu Jedlnia. Publikacja jest próbą przybliżenia biografii Walerego Przyborowskiego i ukazania jej na tle epoki, a także odkrycia na nowo jego dorobku i zasług dla polskiej historiografii drugiej połowy XIX wieku i początku XX stulenia, szczególnie w odniesieniu do studiów nad powstaniem styczniowym. 

Zapraszamy do nas: