Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Sykstus II, papież i męczennik
Dziś jest: 07 sierpnia 2020

KULTURA

Ars scaenica – „Wielka płyta - komedia sąsiedzka"

poniedziałek, 03 grudnia 2018 10:24 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: MOK Amfiteatr
Elżbieta Warchoł

Na kameralnej scenie dawnej garderoby gwiazd – „Pod 13-tką” obejrzymy w sobotę, 8 grudnia, sztukę na podstawie filmu Miroslava Momčilovića „Śmierć człowieka na Bałkanach" grupy „Zapis Fonetyczny”.

Wielkopłytowy blok w Łodzi. Pada strzał, a potem trup wielkiego, wybitnego artysty... Kowalskiego... nie, Kowalczyka! Tak, ale jak mu było na imię... Z tymi pytaniami oraz innymi przeciwnościami losu mierzą się Janusz i Grażyna, sąsiedzi, znanego (z telewizji) i wybitnego artysty, "jak-mu-tam" Kowalczyka. Czarna komedia i portret w krzywym zwierciadle (?) "statystycznych" mieszkańców wielkiego miasta. Reżyseria: Dariusz Dziewięcki, adaptacja tekstu: Dariusz Dziewięcki; występują: Dariusz Dziewięcki, Janusz Leszczyński, Piotr Kała, Nina Malinowska, Grzegorz Pawlikowski.

Grupa „Zapis Fonetyczny" powstała latem 2013 r. z potrzeby realizacji czystej i skrytej tęsknoty stworzenia własnego spektaklu teatralnego. Na początku najważniejszy był sam proces twórczy, dlatego sprawy tożsamości grupy zeszły na drugi plan. Pierwsze występy odbyły się pod stosownym szyldem „Grupa Teatralna (...)". Obecna nazwa pojawiła się spontanicznie i nikt już nie pamięta w jakich okolicznościach. W skład grupy wchodzą osoby z różnym wykształceniem i dorobkiem artystycznym, ale łączy ich pasja gry aktorskiej, chęć tworzenia oraz poruszenia emocji widzów. „Wielka płyta” jest trzecim, po „Kartotece” Tadeusza Różewicza i „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka, spektaklem zrealizowanym przez Teatr Zapis Fonetyczny.

Spektakl "Wielka płyta" miał swoją premierę w maju 2018 r. w Warszawie i jest pierwszą adaptacją sceniczną filmu M.Momčilovića "Śmierć człowieka na Bałkanach".

Początek o godz. 18 "Pod 13-tką" przy ul. Parkowej 1. Bilety po 10 zł na biletyna.pl i w kasie Amfiteatru. Liczba miejsc ograniczona!

 

Zapraszamy do nas: