Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: Najświętsza Maryja Panna Licheńska
Dziś jest: 02 lipca 2020

KULTURA

Boże Narodzenie w Oratorium

piątek, 04 stycznia 2019 19:17 / Autor: Wojciech Sałek
Wojciech Sałek

Jasełka czyli opowieść o Bożym Narodzeniu, pokazane będą w w Święto Trzech Króli w Oraorium ks. filipinów w Radomiu przy ul. Grzybowskiej 22. Po raz kolejny przedstawi je Teatr Scene z Katolickiego Liceum św. Filipa Neri.

Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w Greccio we Włoszech. Zwyczaj ten przywędrował z Włoch do Polski na przełomie XIV i XV wieku i stał się zbieżny z kolędowaniem.

Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem, spisek Heroda i pokłon Trzech Króli. Potem zaczęły pojawiać się kolejne postacie w przedstawieniu, takie jak pasterze, diabeł i anioł, Żyd i śmierć.

W Polsce przedstawienia te zaczęto nazywać jasełkami a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Teksty jasełkowe, najczęściej gwarowe, były w większości anonimowe. Przerabiano je wielokrotnie, między innymi ze względu na fakt, że zawierały wątki odwołujące się do aktualnych wydarzeń. Do znanych opracowań literackich należą jasełka napisane przez Lucjana Rydla pt. Betlejem polskie.

W niedzielę 6 stycznia o godz. 16.00 jasełka przedstawi Teatr Scene z Katolickiego Liceum sw. Filipa Neri w Radomiu. Są to już 10-te jasełka przygotowane przez Teatr i tradycjnie wystawiane są one w Oratorium przy Grzybowskiej 22.

Zapraszamy do nas: