Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Sykstus II, papież i męczennik
Dziś jest: 07 sierpnia 2020

KULTURA

Minister Kultury wesprze Festiwal Gombrowiczowski

wtorek, 05 lutego 2019 08:13 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

264 tysiące złotych na XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski!

Jak czytamy na stronie internetowej Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu: Miło nam poinformować, że znaleźliśmy się gronie beneficjentów ministerialnego programu "Teatr i taniec 2019" i otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację zadania pn. "XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski". Nasz projekt został sklasyfikowany przez ekspertów na 12 pozycji w rankingu najwyżej ocenionych projektów, a jego realizacja wsparta została kwotą 264 tys. zł.

Zmierzamy do tego, aby organizacja Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego trwała nieprzerwanie również w latach, w których konkurs teatralny się nie odbywa, dlatego organizację kolejnej edycji Festiwalu rozpisaliśmy na cykl dwuletni 2019-2020. Obchodzone w październiku 2018 roku 25-lecie Festiwalu udowodniło niezbicie, że - wbrew malkontentom - fascynacja twórców Gombrowiczem nie słabnie, a jego dzieło charakteryzuje unikalna w polskiej literaturze uniwersalność i absolutna, budząca podziw i respekt ponadczasowość. Dodatkowym zaś imperatywem do podjęcia kroków zmierzających do rozbudowy idei Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego jest przypadająca w 2019 roku 50. rocznica śmierci pisarza. Złożony przez nas projekt zakłada rozwinięcie dotychczasowej formuły Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego o działania o charakterze badawczym, popularyzatorskim i wydawniczym.

 W ramach zadania planujemy zatem m.in.:

- organizację międzynarodowego konkursu na najciekawszy plakat Gombrowiczowski (pokonkursowa wystawa zaprezentowana zostanie w trakcie XIV MFG, a potem pokazywana zostanie w kilku polskich miastach);

- organizację otwartego cyklu czytań, poświęconych mniej znanym utworom Witolda Gombrowicza,

- przygotowanie publikacji poświęconej spojrzeniu na dzieło Gombrowicza z perspektywy teatralnej,

- ogłoszenie II edycji konkursu dla młodych reżyserów na pomysł i realizację sceniczną wybranego tekstu Witolda Gombrowicza (przedstawienie, wyprodukowane przez Teatr Powszechny im. J. Kochanowskiego na podstawie zwycięskiej koncepcji, rozpocznie XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski w październiku 2020 roku, a następnie wejdzie do repertuaru radomskiego Teatru); - organizację XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, do udziału w którym zaproszone zostaną spektakle, wyłonione spośród nadesłanych zgłoszeń, w tym przedstawienie zrealizowane przez zwycięzcę konkursu dla młodych reżyserów; prezentacje konkursowe odbędą się w dniach 17-24 października 2020 r. (w ramach Festiwalu planowane są również imprezy towarzyszące, w tym spotkania z twórcami, wystawa, wywiady, dyskusje).

W ramach tegorocznego naboru do programu operacyjnego 'Teatr i taniec" do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wpłynęły 282 zgłoszenia, z czego granty na projekty artystyczne otrzymało 64 wnioskodawców. (za: Teatr w Radomiu)

Zapraszamy do nas: