Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Ryszard Pampuri, zakonnik
Dziś jest: Czwartek, 18 kwietnia 2024

KULTURA

Wolność 24/7

środa, 20 lutego 2019 11:28 / Autor: Elżbieta Warchoł
za: MOK Amfiteatr
Elżbieta Warchoł

Cykl wydarzeń, których bohaterką będzie wolność.

W czerwcu 1989 r. przeprowadzono w Polsce pierwsze po II Wojnie światowej częściowo wolne wybory. Wybory te są uznawane za przełomowy w naszym kraju moment dla procesu przemian politycznych, ale też społecznych, obyczajowych i kulturowych. Chcąc uczcić ten jubileusz, MOK Amfiteatr zaprosi w 2019 r. na „Wolność 24/7” - cykl wydarzeń (koncerty, dyskusje, monodram, warsztaty reportażu), których bohaterką będzie wolność. Wolność w sztuce, wolność jednostki, słowa, obyczajów i wolność rozumiana współcześnie przez różne grupy wiekowe. Będziemy zachęcali do rozmowy o wolności jako wartości – czy docenianej dziś?

Dlaczego 24/7? Bo jeśli wolność nie trwa całą dobę, przez siedem dni w tygodniu, ale jest ograniczana, cenzurowana, wyznacza się jej ramy, granice, zasięg, czy „godziny policyjne” – przestaje być wolnością. Inaczej pojęcie wolności rozumieją dorośli, inaczej dzieci i młodzież, inne znaczenie będzie też miała dla osób starszych, niepełnosprawnych, obcokrajowców. Jak interpretowana jest przez artystów, jak przez polityków, dziennikarzy? Czy jest nadana, czy trzeba o nią walczyć codziennie, zaczynając od siebie? Dla sztuki wolność zdaje się mieć szczególne znaczenie, niekiedy wręcz fetyszu. Bez niej akt twórczy nie mógłby się dokonać w pełni, nie można sobie przecież wyobrazić… skrępowanej ekspresji. Na ile granice wolności są ustalane przez czasy, w jakich żyjemy? Na co może pozwolić sobie artysta? Czy wolno mu więcej niż politykowi, dziennikarzowi, publicyście; wreszcie – przeciętnemu człowiekowi? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania i… zadać nowe, zapewne niełatwe.

Pierwszą odsłoną cyklu „Wolność 24/7” będzie 15 marca spektakl o życiu i twórczości Fridy Kahlo – wybitnej meksykańskiej artystki, która zasłynęła bezkompromisowym ukazywaniem cielesności, kobiecości i cierpienia, ale angażowała się też politycznie. Po występie odbędzie się dyskusja z odtwórczynią głównej roli Martyną Kliszewską, socjolożką dr Marią Gagacką i pisarką Ewą Podsiadły-Natorską, pisarką. Kanwą do rozmowy o wolności kobiety będzie postać Fridy Kahlo i dystopijny obraz praw, i obowiązków kobiet, o których opowiada najnowsza powieść Ewy Podsiadły-Natorskiej „Wściekłe”.

W ramach cyklu "Wolność 24/7" 12 kwietnia koncert Tymona Tymańskiego, który interpretował będzie teksty Grzegorza Ciechowskiego.

Więcej informacji o wydarzeniach i biletach - wkrótce.