Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

KULTURA

Pieniądze dla radomskiego Teatru

czwartek, 07 marca 2019 10:39 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Dofinansowanie z Ministerstwa Kultury dla Teatru Powszechnego w Radomiu

Po dofinansowaniu, jakie w ramach programu operacyjnego „Teatr i taniec” Teatr Powszechny w Radomiu otrzymał na realizację „XIV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego” (264 tys. – projekt rozpisany na cykl dwuletni), przyszła kolej na dwa kolejne wnioski. Obydwa uzyskały wysokie noty i pieniądze na realizację! Dzięki środkom wywalczonym w konkursach grantowych MKiDN w 2019 teatr będzie mógł zrealizować następujące zadania:

  • Modernizacja dużej sceny Teatru Powszechnego oraz przestrzeni przeznaczonej dla widzów - III ETAP” – dofinansowanie w wysokości 170 tys. zł.

Zakres projektu obejmuje zakup wyposażenia sceny, m.in. zakup projektora multimedialnego, pianina, a także dokończenie działań związanych z modernizacją części budynku udostępnianej widzom, w tym poprawę oświetlenia głównych ciągów komunikacyjnych. W ramach tegorocznego naboru do programu "Infrastruktura kultury" wpłynęły 542 wnioski, z czego ministerialną dotację na projekty infrastrukturalne otrzymało 117 wnioskodawców.

  • Wokół teatru - cykl działań edukacyjnych adresowanych do odbiorców różnych grup wiekowych” – dofinansowanie w wysokości 30 tys. zł.

Dzięki otrzymanej dotacji w nowym sezonie Teatr powróci do działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej. Projekt składa się z trzech podstawowych ogniw (udział we wszystkich formach aktywności będzie bezpłatny):

  • warsztaty teatralne dla maluchów (adresowane przede wszystkim do uczniów klas młodszych szkoły podstawowej) - zajęcia z elementami teatru lalkowego, wykorzystujące formę zabawową do prezentacji podstawowych pojęć teatralnych i rozbudzania wrażliwości artystycznej; zakończone publicznym pokazem wspólnie przygotowanego spektaklu,
  • warsztaty teatralne dla dzieci starszych - ćwiczenia zogniskowane wokół interpretacji tekstu literackiego, podstawowych zadań aktorskich, budowania postaci i współpracy w grupie; zakończone publicznym pokazem wspólnie przygotowanego spektaklu,
  • czytania dramatów z udziałem widzów oraz aktorów-amatorów, chętnych do występu przed publicznością i gotowych do zmierzenia się z wyzwaniem, jakim jest interpretacja tekstu literackiego.

Do programu „Edukacja kulturalna 2019” wpłynęło 876 wniosków, dofinansowanie otrzymało 196 wnioskodawców. W ramach tegorocznych naborów Teatr Powszechny pozyskał zatem z programów ministerialnych dodatkowe środki w łącznej wysokości 464 tys. zł!

 

Zapraszamy do nas: