Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Sykstus II, papież i męczennik
Dziś jest: 07 sierpnia 2020

KULTURA

Konkurs na dyrektora Teatru w Radomiu

wtorek, 16 kwietnia 2019 18:03 / Autor: Elżbieta Warchoł
Radio Plus Radom
Elżbieta Warchoł

Prezydent Radomia ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Powszechnego w Radomiu

Od 2008 roku dyrektorem Teatru Powszechnego w Radomiu jest Zbigniew Rybka. Był jednym z 12 kandydatów ubiegających się o to stanowisko. Kontrakt z miastem dyrektor Rybka ma podpisany do końca sierpnia 2019 roku. Tymczasem prezydent ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Teatru w Radomiu.

Wiceprezydent Karol Semik wyjaśnia przyczyny decyzji o ogłoszeniu konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Powszechnego w Radomiu:

Ostatnie lata dla Teatru Powszechnego w Radomiu to bardzo udany okres. Na czterech scenach, w tym dwóch stworzonych przez dyrektora Rybkę ( Fraszka i Kotłownia) widzowie mogli oglądać do 13 premier rocznie i bardzo zróżnicowany repertuar. W ofercie Teatru w Radomiu są prapremiery, spektakle autorskie, klasyczne, musicale, farsy czy sztuki współczesne. Nagrodami i świetnymi recenzjami owocuje współpraca ze znanymi reżyserami jak np.: Katarzyna Deszcz, Maciej Wojtyszko czy Andrzej Bubień. Nie sposób zapomnieć o udanych kolejnych edycjach Festiwalu Gombrowiczowskiego, wystawach czy publikacjach. To podczas kadencji dyrektora Zbigniewa Rybki Teatr w Radomiu przeszedł generalny remont (została wyremontowana fasada, wymienione okna, instalacja elektryczna i grzewcza, zamontowano kolektory słoneczne, klimatyzację na dużej sali), udało się też pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wyposażenie oraz projekty edukacyjne.  

Dodajmy, że w ostatnim sezonie Teatr w Radomiu odwiedziło 82 tys. 417 widzów, dla których zagrano 459 przedstawień, co jest rekordem w 40 letniej historii radomskiej sceny!

Dyrektor Zbigniew Rybka jest doktorem sztuk teatralnych. Tytuł uzyskał w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi w 2014 roku. Studia magisterskie odbył w Instytucie Filologii Polskiej; specjalizacje: filmowa, telewizyjna oraz teatrologia, Uniwersytet Jagielloński, Kraków, 1979. Wykształcenie zdobywał też na licznych studiach uzupełniających. Angażuje się w działalność społeczną, realizuje autorskie projekty także międzynarodowe, ma bogate doświadczenie w organizacji festiwali ( 5 edycji Festiwalu Gombrowiczowskiego, ale także Rzeszowskie Spotkania Teatralne czy Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe). W swoim dorobku dyrektor Zbigniew Rybka ma także kilka publikacji.

Pracował w teatrach w Rzeszowie i Zabrzu, był związany z telewizją publiczną i radiem. Wiele razy był wyróżniany i nagradzany. Otrzymał między innymi: Odznakę Honorową Ministra Edukacji Narodowej za zasługi dla oświaty, Nagrodę Prezydenta Miasta Rzeszowa, Nagrodę Towarzystwa Kultury Teatralnej w konkursie „Organizator zdarzeń teatralnych", Osobowość Roku 19985. Odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej" przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010). Jest laureatem Radomskiej Nagrody Kulturalnej za 2010 i Złotego Medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" 2017.

W Zarządzeniu Prezydenta Nr 443/ 2019 czytamy, że procedura konkursowa potrwa do 31 lipca 2019 roku. Od kandydatów na dyrektora Teatru władze Radomia wymagają m.in. wykształcenia wyższego magisterskiego z dziedzin artystycznych związanych z teatrem, z zakresu zarządzania w kulturze, filologii, marketingu lub finansów, minimum 5-letniego stażu pracy w teatrze i minimum 3-letniego stażu na stanowiskach kierowniczych w sferze kultury (preferowane w instytucjach związanych z teatrem). Od kandydatów oczekuje się też udokumentowanej współpracy artystycznej przy realizacji międzynarodowych i ogólnopolskich przedsięwzięć artystycznych. Oczekuje się też pisemnej koncepcji funkcjonowania Teatru Powszechnego w Radomiu na okres 5 sezonów artystycznych.

Zapraszamy do nas: