Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Stefan IX, papież WIELKI PIĄTEK
Dziś jest: Piątek, 29 marca 2024

Muzea

[AUDIO, GALERIA] Nagrody im. Oskara Kolberga przyznane!

czwartek, 30 maj 2019 17:41 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Poeta ludowy Jan Czarnecki oraz Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących zostali uhonorowani Nagrodą im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej". Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w czwartek, 30 maja na Zamku Królewskim w Warszawie, a nagrody laureatom wręczał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. 

W tym roku Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej" wręczona została po raz czterdziesty czwarty. Jej celem jest uhonorowanie wybitnych przedstawicieli środowiska kultury tradycyjnej. Nagroda przyznawana jest w sześciu kategoriach: w dziedzinie twórczości artystycznej indywidualnej (sztuk plastycznych, literatury ludowej, muzyki instrumentalnej, śpiewu, tańca), kapel i zespołów folklorystycznych oraz w dziedzinie działalności badawczej, dokumentacyjnej, animacji i upowszechniania kultury ludowej. Wręczane są również wyróżnienia honorowe dla instytucji i organizacji szczególnie zasłużonych dla rozwoju i popularyzacji polskiej sztuki ludowej i folkloru.

Wśród trzynastu laureatów znalazły się dwa podmioty reprezentujące region radomski. W kategorii drugiej - dla twórców za pisarstwo ludowe - wyróżnienie otrzymał poeta ludowy Jan Czarnecki z Chwałowic. Pierwszy wiersz napisał już w gimnazjum - nie przestał do tej pory. Ma na swoim koncie ponad 20 tomików poetyckich, których w większości wydawcą jest Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży. W swojej twórczości przywołuje dawną polską wieś. - Ta nagroda to "polski Nobel" - mówi laureat, nie kryjąc radości z wyróżnienia:

                                          

Nagrodę honorową obok Towarzystwa Bombrów Poznańskich otrzymało również Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących z Iłży. Celem Towarzystwa jest promocja twórców ludowych, a sztandarową imprezą grupy jest doroczny Jarmark Sztuki Ludowej. Pod swoją opieką Towarzystwo ma m.in koronczarki, hafciarki, rzeźbiarzy, malarzy, poetów, wikliniarzy i przede wszystkich garncarzy. - Jest coraz większy zbyt na tego typu produkty - mówi Witold Bujakowski - prezes Towarzystwa Ochrony i Promocji Zawodów Ginących i dodaje: - Tak się złożyło, że nagrodę otrzymaliśmy w roku dwudziestopięciolecia naszej działalności: 

                                        

W kategorii pierwszej - dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego - nagrodę ufundowaną przez Marszałka Województwa Mazowieckiego otrzymała Marianna Bączek - śpiewaczka kurpiowska, członkini grup śpiewaczych "Bandysionek", "Carniaków". Nagrodę w imieniu marszałka Adama Struzika wręczyła Bożena Żelazowska - wiceprzewodnicząca komisji kultury i dziedzictwa narodowego sejmiku województwa mazowieckiego. - Czek przekazaliśmy z nadzieją, będzie to z korzyścią dla laureatki, ale również dla talentu - tego głosu, wspaniałego śpiewu, który niech rozbrzmiewa szerzej - mówi Bożena Żelazowska: 

                                        

Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się w Sali Wielkiej Ansamblowej na Zamku Królewskim w Warszawie, a nagrody laureatom wręczał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. - Dziedzictwo kultury ludowej odgrywa ważną rolę we współczesnym kształtowaniu się kultur na poziomie lokalnym i regionalnym, a w konsekwencji sprzyja budowaniu poczucia więzi ogólnonarodowej - podkreślał podczas spotkania z laureatami: 

 

Jednym z organizatorów wydarzenia jest Muzeum Wsi Radomskiej. Jak podkreśla Ilona Jaroszek - dyrektor radomskiego skansenu - tradycja ludowa jest nadal bardzo żywa, a nagroda zwana "polskim Oscarem w kulturze ludowej" jest ogromnym wyróżnieniem dla wszystkich twórców. Nie ukrywa również, że jest pod wielkim wrażeniem występów i talentów, które można było podziwiać podczas czwartkowej gali: 

 

 W uroczystości udział wzięła Monika Kolberg - stryjeczna prawnuczka Oskara Kolberga. - Cieszy mnie, że ludzie, którzy pielęgnują tradycję są doceniani:

 

 Laureatami 44. edycji Nagrody zostali: Stanisława Anna Andruszkiewicz – śpiewaczka solistka (Wiżajny, woj. podlaskie), Marianna Bączek – śpiewaczka kurpiowska, członkini grup śpiewaczych „Bandysionek” i „Carniaków” – (Bandysie, woj. mazowieckie), Czesław Węglarz – muzyk i budowniczy instrumentów (dudy, gajdy, skrzypce, basy i pasterskie), popularyzator folkloru Beskidu Żywieckiego (Cisiec, Węgierska Górka, woj. śląskie), Wiesława i Marian Łobozowie – wytwórcy żywieckich zabawek ludowych (Pewel Wielka, woj. śląskie), Lilia Sola – artystka w dziedzinie plastyki (wycinanki, pająki, bukiety), poetka i popularyzatorka twórczości ludowej (Puławy, woj. lubelskie), Andrzej Wojtczak – rzeźbiarz, współorganizator kutnowskiego ośrodka rzeźbiarskiego (Kutno, woj. łódzkie), Jan Czarnecki – poeta ludowy (Iłża, woj. mazowieckie), Kapela Zastawnych (Brzostek, woj. podkarpackie), Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” (Legnica, woj. dolnośląskie), Zespół Śpiewaczy „Sielanki” (Sielec,  woj. lubelskie), Elżbieta Krzyżaniak-Miller i Agata Skrukwa – badaczki i autorki opracowań spuścizny rękopiśmiennej i biografii Oskara Kolberga, popularyzatorki wiedzy o jego dorobku i kulturze ludowej (Poznań), Towarzystwo Bambrów Poznańskich (Poznań) i Towarzystwo Ochrony i Promocji Zawodów Ginących (Iłża).

Druga część uroczystości związanej z wręczeniem nagród odbywa się wieczorem na Dziedzińcu Zamku Królewskiego. Już po raz czwarty w 44-letniej historii Nagrody im. Oskara Kolberga, laureaci zaprezentowali się podczas plenerowego koncertu w specjalnym repertuarze. W regionalnych strojach i z tradycyjnymi instrumentami wystąpili muzykanci z różnych regionów Polski – Anna Andruszkiewicz, śpiewaczka z Suwalszczyzny, Czesław Węglarz z Beskidu Żywieckiego, członkowie Kapeli Zastawnych z Podkarpacia, Zespół Śpiewaczy „Sielanki” z Lubelszczyzny oraz Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera” z Legnicy. W trakcie koncertu odbył się wspólny Wieczór tańca, podczas którego można było nauczyć się regionalnych tańców i zabaw.