Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: bł. Benedykt XI, papież
Dziś jest: 07 lipca 2020

KULTURA

Nominowani do nagrody Norwida

środa, 12 czerwca 2019 14:43 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Znamy nazwiska artystów nominowanych do tegorocznej Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida.

Statuetka "Dzieło życia" trafi w ręce rzeźbiarza Adama Myjaka. To nagroda za całokształt twórczości. Adam Myjak jest jednym z najwybitniejszych artystów europejskich, klasykiem współczesnej sztuki polskiej, rzeźbiarzem i wieloletnim rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Znany jest m.in. z Kwadrygi wieńczącej fronton Teatru Wielkiego w Warszawie oraz pomnika Homo Homini w Kielcach.

Kapituły wyłoniły również nominowanych do nagrody za dzieła lub kreacje powstałe w 2018 roku. Laureatów poznamy we wrześniu na gali w Warszawie.

W kategorii "Literatura" o nagrodę powalczą Wiesław Myśliwski (za książkę "Ucho igielne"), Katarzyna Pochmara-Balcer (za "Lekcje kwitnienia") oraz poeta Adrian Sinkowski (za tomik "Atropina").

W kategorii "Muzyka" nominowani zostali: Wioleta Fijałkowska - flecistka i kierownik Młodzieżowego Zespołu Ludowego Guzowianki (za nagranie programu "Szlakiem Kolberga"), Leszek Lorent - perkusista (za prawykonanie utworu dziewięciu kompozytorów polskich w 2018 roku) oraz Janusz Wawrowski - skrzypek (za wykonanie i rekonstrukcję „Koncertu skrzypcowego” Ludomira Różyckiego na skrzypcach Stradivariusa „Polonia”).

W kategorii "Sztuki plastyczne" nominowani zostali: fotograf i grafik Krzysztof Ćwiertniewski (za wystawę "Obrazy Dynamiczne) oraz malarze Franciszek Maśluszczak (autor kolekcji "Obrazy i rysunki") i Leon Tarasewicz (za wystawę "Jerozolima").

W kategorii "Teatr" nominację otrzymali: Grzegorz Damięcki za rolę Hannesa Kurmanna w spektaklu „Gra w życie” w Teatrze Ateneum w Warszawie, Krystyna Janda za rolę w spektaklu „Zapiski z wygnania” w Teatrze Polonia w Warszawie oraz Andrzej Seweryn za rolę Witolda Gomrowicza w sztuce „Deprawator” w Teatrze Polskim w Warszawie.

W tym roku Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida przyznane zostaną po raz 18. Zwycięzcy, oprócz statuetki, otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 20 tys. zł, a laureat Nagrody „Dzieło Życia” – 25 tys. zł. Nominowani uhonorowani zostaną pamiątkowymi medalami .

Zapraszamy do nas: