Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: święci Maurycy i Towarzysze, męczennicy              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Boże
Dziś jest: Środa, 22 września 2021

Muzea

Muzeum w Czarnolesie ma być samodzielną placówką

wtorek, 09 lipca 2019 20:05 / Autor: Michał Kaczor
Michał Kaczor

Radni województwa mazowieckiego dyskutowali nad usamodzielnieniem Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Obecnie podlega ono pod Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Samorząd województwa mazowieckiego zamierza wyłączyć z Muzeum im. Jacka Malczewskiego jego dotychczasowy oddział – Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie i utworzyć z niego nową samorządową instytucję kultury.

- Muzeum w Czarnolesie po prostu zasługuje na samodzielność. To dla niego olbrzymia szansa na rozwój. Warto podkreślić, że jest to jedyna w Polsce i na świecie placówka muzealna poświęcona Janowi Kochanowskiemu, wybitnemu poecie i niezwykłej osobowości epoki renesansu, która w naturalny sposób jest zlokalizowana w miejscu życia twórcy - mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Czarnolas odwiedziło w 2018 r. aż 28 tys. zwiedzających. Samodzielność tej instytucji ma przyczynić się do zwiększenia możliwości pozyskiwania pieniędzy i budowania szerszej oferty kulturalnej.

– Podczas Rady Muzealnej rozmawialiśmy z pracownikami i dyrekcją o planach usamodzielnienia muzeum w Czarnolesie. Samodzielność to szansa na rozwinięcie skrzydeł przez Czarnolas. Tymczasem Muzeum im. Jacka Malczewskiego stoi przed wieloma niezwykle ważnymi i absorbującymi wyzwaniami. Myślę tu oczywiście o adaptacji kamienic Gąski i Esterki i utworzeniu wyczekiwanego Muzeum Miasta Radomiu - mówi Paweł Cukrowski dyrektor departamentu kultury, promocji i turystyki w urzędzie marszałkowskim.

Wicemarszałek Rafał Rajkowski mówi, że Muzeum Jana Kochanowksiego ma duży potencjał i będzie miało szansę rozwoju.