Na antenie: W RYTMIE RADOMIA I REGIONU
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Ignacy Antiocheński, biskup i męczennik
Radio Plus Radom /KULTURA/Piękne, urzekające, niepowtarzalne...

Kultura.

Piękne, urzekające, niepowtarzalne...

04 październik 2019 / Tekst

Piękne, urzekające, niepowtarzalne - takie są kobiety w życiu i twórczości Jacka Malczewskiego - ok. 100 prac artysty przedstawiających najważniejsze kobiety w życiu i twórczości Malczewskiego: jego żonę i córki oraz jego muzy przedstawia Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Piękne, urzekające, niepowtarzalne...
foto: MNowakowska/Radio Plus Radom

Wystawa nie jest przypadkowa. Radomskie muzeum świętuje 90. rocznicę śmierci malarza-symbolisty. To nie tylko hołd oddany kobiecej urodzie, ale również uchwycenie i wydobycie jej charakteru i osobowości. Wystawa "Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego" - mówi kurator wystawy Paulina Szymalak - Bugajska:

Artysta był przede wszystkim znakomitym, a przy tym popularnym portrecistą swoich czasów. Stworzył szereg wizerunków kobiecych zamkniętych w tradycyjnej formule reprezentacyjnej, typowej dla ówczesnych czasów, ale też w wielu portretach umieszczał modelki w alternatywnym świecie mitologii i symbolicznych treści, tak bardzo charakterystycznych dla jego dojrzałej twórczości. Zamierzeniem wystawy jest również prezentacja wizerunków kobiet, które odegrały znaczące role w życiu artysty. Zwiedzający są zachwyceni:

Termin wystawy wiąże się z 90. rocznicą śmierci artysty, która przypada 8 października 2019 r. Na wystawie pokazane są prace artysty zarówno z kolekcji muzealnych (Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Lubelskiego w Lublinie, Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Okręgowego w Toruniu, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Tarnowie i Muzeum Sztuki w Łodzi) oraz z kolekcji prywatnych, a także ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Obrazom prezentowanym na wystawie towarzyszyą fotografie kobiet sportretowanych przez artystę, udostępnione przez: kolekcjonerów prywatnych, Muzeum Krakowa, Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz pochodzące ze zbiorów własnych Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Wystawa "Moja dusza. Oblicza kobiet w twórczości Jacka Malczewskiego" od 4 października do 31 stycznia 2020 roku w Muzeum im. J. Malczewskiego w Radomiu.

ARTYSTA TYGODNIA

Znów jesteś ze mną

SEDNO SPRAWY

sedno sprawy 1

REKLAMA

7 DNI NA MAZOWSZU

TWEETY FRANCISZKA

POLECAMY

GRAMY Z CZARNYMI RADOM


 Drużyna M pkt
ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 24 62
ONICO Warszawa 24 57
Jastrzębski Węgiel 24 50
Aluron Virtu Warta Zawiercie 24 43
Cerrad Czarni Radom 24 42
PGE Skra Bełchatów 24 38
Asseco Resovia Rzeszów 24 35
GKS Katowice 24 32
Indykpol AZS Olsztyn 24 30
Trefl Gdańsk 24 28
Chemik Bydgoszcz 24 22
Cuprum Lubin 24 20
MKS Będzin 24 9
Stocznia Szczecin 0 0

POLECAMY